Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
Wino pokrzywowe na wzmocnienie
Pokrzywa jest pospolitym, uciążliwym chwastem. Z dawien dawna ceniła ją medycyna ludowa jako lek czyszczący krew i pomocny przy anemii. W starożytności z nasion pokrzywy gotowanych w czerwonym winie z dodatkiem rodzynek sporządzano napoje poprawiające męską witalność. Pokrzywa była często na Kresach Wschodnich wykorzystywana jako lek przy chorobach gorączkowych, przeziębieniowych, dolegliwościach oddechowych. Spotkałem swego czasu kilka osób, które potwierdzały skuteczność takich kuracji. Witold. L. twierdził że w czasie wywózki na Daleki Wschód takim lekiem uratowano mu życie. - W kołchozie ciężko zachorowałem.
Miałem silną gorączkę, podejrzenie zapalenia płuc. Nie było żadnych leków. Moi rodzice otrzymali od kogoś sporą wiązkę suszonej pokrzywy. Pokruszone liście zaparzali i podawali mi regularnie do picia 3-5 szklanek niesłodzonej herbaty. Po kilku dniach poczułem się lepiej. W podobny sposób ratowano w dolegliwościach gorączkowych też inne osoby. Po powrocie do kraju zawsze kurowałem się przy dolegliwościach przeziębieniowych, grypach naparami i odwarami z pokrzywy zwyczajnej albo żagawki. Napary słodziłem solidnie miodem lipowym albo wielokwiatowym. Herbaty z suszonej pokrzywy z dodatkiem owoców dzikiej róży są również doskonałym lekiem przy niedokrwistości. Dziennie wypić 2-3 szklanki zamiast zwykłej herbaty. Domowym lekiem wzmacniającym, poprawiającym odporność organizmu jest wino pokrzywowe. A oto recepta Jana.R. Spory pęk świeżego ziela, solidną garść pociętych świeżych liści pokrzywy zalać butelką czerwonego wina gronowego najlepiej domowej roboty. Z powodzeniem można stosować też wino z dzikiej róży. Osłodzić kilkoma łyżkami miodu wielokwiatowego. Odstawić na 24 godziny. Potem gotować na małym ogniu pod przykryciem nie dopuszczając do wrzenia przez 5-10 minut. Przechowywać w chłodnym ciemnym miejscu. Odcedzić. Pić profilaktycznie codziennie 3 małe kieliszki. Jeżeli chcemy wino przechowywać dłużej, wina nie słodzić. Miód dodawać dopiero przed użyciem. Po trzech tygodniach zrobić kilkudniową przerwę i kuracje powtórzyć. Doraźnie przy atakach astmy wypić pół szklanki dziennie łykami w kilku porcjach.
Czytaj więcej: http://www.pomorska.pl/styl-zycia/zdrow … ,id,t.html
Wiadomość dodana po 06 min 52 s:
Tu kolejny, podobny przepis..
http://www.faszination-tansania.de/kura … z-pokrzywy
Kolejny..
Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.
Offline
Pokrzywa jest pospolitym, uciążliwym chwastem.
Zibi żadnym chwastem jeno uciążliwym ziołem.
W każdym razie robiłem herbatki pokrzywowe latem coby oczyścić sobie krew.
Tak sobie myślę, że lepsze to niż upuszczanie krwi.
Offline
Zibi napisał/a:Pokrzywa jest pospolitym, uciążliwym chwastem.
Zibi żadnym chwastem jeno uciążliwym ziołem.
W każdym razie robiłem herbatki pokrzywowe latem coby oczyścić sobie krew.
Tak sobie myślę, że lepsze to niż upuszczanie krwi.
Jak smakują?
Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.
Offline
Witam
Nazbierać, różnych ziół na herbatkę( po śląsku mówią tyj). Zbierałem kiedyś młode listki brzozowe, malinowe, czarnej porzeczki,. czerwonej też, dziurawiec i inne już nie pamiętam bo z mamą zbierałem no i, pokrzywa też. Suszyło się w ciemnym miejscu. Kwiaty lipowe, fajny zapach.. Taka herbata po zaparzeniu, to w całej kuchni zapach się unosił.
Pozdrawiam,
Eug, Gliwice +4 km
Offline
Ja cały czas tak robię. Dziurawiec juz się kończy, wierzbówka kiprzyca się skończyła, zostało trochę maliny/jeżyny. Mam owoce DR z nich też można zrobić herbatkę. Podobnie bluszczyk kurdybanek, listki ma zielone nawet w zimie więc przynieść z pola i zaparzyć.
Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.
Offline
Strony: 1
[ Wygenerowano w 0.016 sekund, wykonano 8 zapytań - Pamięć użyta: 823.85 kB (Maksimum: 960.09 kB) ]