www.domowawinnica.4ra.pl

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Domowa winnica. Forum winiarzy i miodosytników. Uprawa winorośli. Domowa produkcja i przepisy na wino, nalewki, piwo, miody i inne specjały. Domowy alkohol w prawie każdej postaci.

#1 2017-11-08 08:35:00

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,604
Windows 7Firefox 56.0

Wino z bluszczyka kurdybanka..

Wino z bluszczyka kurdybanka..

Najpierw trochę info na temat tej rośliny..

84952041420925926065.jpg


Kurdybanek, czyli kumdran, kondratek, bluszczak i kocimorda – w każdym regionie Polski nazywany był inaczej. Mimo że jego pełna nazwa brzmi bluszczyk kurdybanek, to zwyczajowo przyjął się po prostu jako kurdybanek. Jest najstarszym polskim zielem, a odkryto go podczas wykopalisk w Biskupinie. Jeszcze zanim na naszych ziemiach pojawiła się bazylia i tymianek, to właśnie on był niegdyś główną przyprawą stosowaną do zup, sosów i mięs. Do dziś ma mnóstwo kulinarnych zastosowań i zaskakuje nawet najbardziej doświadczonych kucharzy!

Na talerzu czy w filiżance?
Najłatwiejszym i najszybszym sposobem podania kurdybanku jest oczywiście napar w postaci pysznej herbatki. Wystarczy łyżeczkę ziela zalać wrzątkiem i odstawić na 10 minut. Tak przygotowana herbata ma jasny, delikatny kolor i wspaniały aromat. Doskonale smakuje z domowym syropem z mniszka lekarskiego! Kurdybanek warto wykorzystać także w kuchni – dokładnie tak, jak robiły to nasze praprababki. To pyszny dodatek zarówno do rosołu, jak i zupy ziemniaczanej. Potrawy wystarczy przygotować według ulubionego, sprawdzonego przepisu, a na koniec dodać kilka świeżych lub 1 łyżeczkę suszonych listków bluszczyku. Nadaje on piękny, delikatny, ziołowy aromat i ciekawy smak. Ziele to jest też doskonałą przyprawą do wiosennych twarożków, jak również masła ziołowego. Pysznie komponuje się z grzankami z ciemnego pieczywa lub gotowanymi warzywami. Wielu miłośników mają też domowe pasty do kanapek oraz wszelkie sałatki z dodatkiem kurdybanku.

Oprócz tego, że kurdybanek zachwyca w kuchni, ma przede wszystkim mnóstwo właściwości wspomagających pracę naszego organizmu. Podawany na różne sposoby, poprawia przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn, co będzie szczególnie istotne po przebytej zimie. Regeneruje także nerki oraz wątrobę, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie pozostałych narządów. Kurdybanek – czy to na talerzu, czy w filiżance – zadba o naszą sylwetkę i odnowi organizm przed nadchodzącym latem!

Ziołowe zdrowie
Jak donosi Stefania Korżawska – poetka i ekspert w dziedzinie ziołolecznictwa – lecznicze właściwości kurdybanku docenił już wieki temu król Jan III Sobieski – zaopatrzył w niego swoje wojsko udające się na wyprawę z odsieczą wiedeńską! Roztropny król wiedział, że ziele to wzmacnia układ odpornościowy, skutecznie zapobiegając chorobom. Kurdybanek pomaga zwalczać wirusy, infekcje i wszelkie schorzenia przewlekłe. A wszystko to dlatego, że zwiększa liczbę białych krwinek, czyli leukocytów, które odpowiadają za ochronę organizmu przed wirusami i bakteriami.

Kurdybanek od serca
Kurdybanek bardzo korzystnie wpływa także na pracę serca – również w przypadku zaburzeń jego rytmu oraz słabego krążenia. Stosowany regularnie, tonizuje pracę układu nerwowego, łagodzi stres i koi niepokój towarzyszący ważnym wystąpieniom. Pomoże sprostać wszelkim wyzwaniom i codziennym obowiązkom. Dlatego właśnie, szczególnie zaleca się go osobom wyczerpanym i rekonwalescentom. Ponadto, będzie świetnym dopełnieniem wieczornej chwili relaksu i odpoczynku po dniu pełnym wrażeń.

Fioletowe dywany
Kurdybanek rośnie na wilgotnych, żyznych glebach. Spotkać można go zazwyczaj w obecności innych roślin na polach i w cieniu zarośli. Tworzy piękne, fioletowe dywany. Najlepiej zbierać go wiosną i wczesnym latem, a przez cały rok można dostać go w sklepach ekologicznych i tych ze zdrową żywnością. Coraz częściej kurdybanek pojawia się także w lokalnych delikatesach i supermarketach. Oznaczony certyfikatem ekologicznym, pochodzi z terenów oddalonych od dróg i obszarów przemysłowych. Zachwyci wówczas smakiem i swoimi niezwykłymi właściwościami!

Autor: www.ecoblik.pl

http://ulicaekologiczna.pl/przyroda/nie … kurdybanek

Wiadomość dodana po 14 min 02 s:


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#2 2017-11-08 08:53:23

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,604
Windows 7Firefox 56.0

Odp: Wino z bluszczyka kurdybanka..

Przepis na wino jest banalnie prostym ścinamy ziele bluszczyka z kwiatami, opłukujemy pod bieżącą wodą, tniemy na mniejsze kawałki, pakujemy do pojemnika fermentacyjnego, im więcej tym wino ekstraktywniejsze. Na 5 litrowy baniak oprócz bluszczyka daję sok z 2 cytryn, lub pomarańczy..Cukier docelowo troszkę ponad kilogram, dodane na raty..
Bluszczyk w pojemniku zlewamy ciepłą woda z rozpuszczonym 1/2 kg cukru,dodajemy sok z cytryn jak woda ostygnie dodajemy matkę drożdżową. Po tygodniu dodajemy kolejna cześć cukru. Fermentacja w miazdze około 2 tygodni, można dłużej. Potem ziele wywalamy, wszystko przecedzamy, dodajemy resztę cukru i fermentujemy dalej..
Wino szybko się klaruje, można do niego dodać jeszcze jakieś dodatki wg. własnego uznania, np. trochę rodzynek.
Wino jest bardzo zdrowe i dobrze smakuje. Dobre na letnie upały.

Ponieważ roślina jest zimozielona zapewne można zrobić z niej wino zimowe, albo przynajmniej użyć jej jako dodatek do innego wina.
Z bluszczyka można robić bardzo fajne herbatki.


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB 1.5.7

Darmowe Forum
armiakrajowa - hogwart-magiczny-czas - onlinegamesforum - immorals - navokin