www.domowawinnica.4ra.pl

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Domowa winnica. Forum winiarzy i miodosytników. Uprawa winorośli. Domowa produkcja i przepisy na wino, nalewki, piwo, miody i inne specjały. Domowy alkohol w prawie każdej postaci.

#1 2017-11-28 12:06:57

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,604
Windows 7Firefox 57.0

Wina ekologiczne

Za:
https://www.marekkondrat.pl/oferta-dedy … kologiczne


W naszym sklepie z winem stale rozwijamy ofertę win ekologicznych. Każde z oznaczonych jako “eko” win, musi mieć certyfikat potwierdzający typ uprawy winorośli i produkcji wina. Jak zawsze od tej reguły są także wyjątki, które weryfikujemy tak dokładnie jak to możliwe. Nie używamy słowa “ekologiczne” czy “eko” tylko dla reklamy lub marketingu. Staramy się przybliżyć Wam sens rozwijającego się trendu, dotyczącego całego procesu tworzenia wina.



Co to jest wino ekologiczne?



Wino ekologiczne to umowny termin, w którym mieszczą się różne typy win, nazywanych między innymi organicznymi (organic), biodynamicznymi (biodynamic), naturalnymi czy pochodzącymi ze zrównoważonej uprawy (sustainable agriculture). Niektórzy producenci zwracają też szczególną uwagę na ograniczenie emisji dwutlenku węgla (CO2) w procesie tworzenia wina i jego transportu. W różnych krajach istnieją lokalne organizacje certyfikujące wyżej wymienione typy win. Aby uzyskać odpowiedni certyfikat, plantator winorośli lub producent wina muszą zastosować się do wytycznych i przejść ścisłą weryfikację. Nie wystarczy więc napisać na etykiecie “wino ekologiczne”. Wybierając wina do naszej oferty sprawdzamy jakim certyfikatem posługuje się producent i czy organizacja, która go wydała jest godna zaufania.



RODZAJE WIN EKOLOGICZNYCH
Wina organiczne („organic wine”)



Istnieje szereg definicji wina organicznego w zależności od kraju, regionu i wytycznych prawnych. W dużym uproszczeniu można jednak powiedzieć, że wino organiczne to produkt, który został wytworzony przy ograniczonym użyciu sztucznych, czyli wytworzonych przez człowieka, poprzez syntezę chemiczną, środków. A więc wino organiczne musi pochodzić z organicznie uprawianych winorośli. Oznacza to, że w winnicy, poza wyjątkami, nie można stosować sztucznych nawozów i środków ochrony roślin. Stosuje się za to tradycyjne i nowoczesne metody uprawy jak płodozmian, pozostawianie dzikich roślin między rzędami winorośli czy używanie wrogów naturalnych do zwalczania szkodników. W Europie dopiero od 2012 roku można zgodnie z prawem używać terminu „wino organiczne”. Wcześniej na etykietach widniał napis wino zrobione z organicznie wytworzonych winogron („made with organically grown grapes”). Prawo definiuje też użycie substancji pomocniczych przy procesach enologicznych – powstawania wina. Tak więc wymagane jest, żeby wino organiczne miało relatywnie niską zawartość na przykład siarczynów. W Europie prawo dotyczące organicznej żywności stanowi Komisja Europejska, w Stanach Zjednoczonych jest to Ministerstwo Rolnictwa. Każde wino organiczne musi być certyfikowane, a odpowiedni symbol można przeważnie znaleźć na kontretykiecie.



Wina biodynamiczne („biodynamic wine”)




Wina biodynamiczne posiadają pewne cechy win organicznych, ale wytyczne do ich produkcji są bardziej złożone. Zbiór poglądów dotyczących rolnictwa biodynamicznego został stworzony przez Austriaka Rudolfa Steinera w pierwszej połowie XX wieku. Założenie biodynamiki mówi, że gospodarstwo należy traktować jak żywy organizm, który do pewnego stopnia może być samowystarczalny. Zamiast wprowadzać do niego sztuczne środki, można posiłkować się naturalnymi nawozami czy środkami ochrony roślin – wytworzonymi wewnątrz gospodarstwa. W ten sposób unika się zanieczyszczających glebę i zatruwających zwierzęta związków. Dodatkowo biodynamika bierze pod uwagę wpływ faz księżyca na uprawę roślin. Jedna z organizacji, która zajmuje się certyfikowaniem biodynamicznych producentów nazywa się Demeter. Proces, który muszą przejść aplikanci składa się z dwóch kroków. Pierwszy to certyfikacja biodynamicznej uprawy winorośli. Drugi to uznanie biodynamicznej produkcji wina. Dopiero po przejściu obu kroków na etykiecie może widnieć oznaczenie wina biodynamicznego.
Wina naturalne („natural wine”)



Wina naturalne to umowny termin, który nie jest prawnie zdefiniowany. W różnych krajach istnieją organizacje i ruchy, które opisują sposoby produkcji wina naturalnego. Nie ma jednak oficjalnej instytucji, która certyfikuje takie produkty. Winiarze tworzący wina naturalne unikają ingerencji w spontaniczne procesy wzrostu roślin i tworzenia się wina. Starają się używać mechanicznych, manualnych maszyn do uprawy roślin oraz nie wprowadzać żadnych substancji w procesie produkcji. Minimalizują użycie lub rezygnują ze związków siarki, cukrów czy kwasów. Nie kontrolują temperatury, w której przebiega proces fermentacji. Winiarze ci wychodzą z założenia, że idealne wino to takie, które zostało wytworzone siłami natury, przy jak najmniejszej pomocy człowieka. Mimo braku oficjalnych certyfikatów, informacja o naturalnym winie może zostać umieszczona przez tworzących je winiarzy na etykiecie.
Wina z certyfikatem ograniczonej emisji dwutlenku węgla („CO2 – carbon neutral”)



Wielu naukowców twierdzi, że wysoki poziom uwalnianego przez gospodarkę dwutlenku węgla negatywnie wpływa na równowagę środowiska naturalnego. Między innymi poprzez powodowanie efektu cieplarnianego. Aby ograniczyć emisję CO2 powstały organizacje certyfikujące producentów, którzy minimalizują wytwarzanie tego gazu. W procesie produkcji wina dwutlenek węgla jest zużywany w czasie wzrostu winorośli. Natomiast w trakcie fermentacji, jak i wielu zabiegów dokonywanych w winiarni jest emitowany do atmosfery. Poprzez optymalizację dostaw, używanie odpowiednich materiałów czy wkład na rzecz rozwoju terenów zielonych, winiarnia może otrzymać zaświadczenie o ograniczonej emisji CO2. Pożądana sytuacja to zrównanie konsumowanego CO2 przez rośliny z tym wytwarzanym przez winiarnię w procesie produkcji i logistyce. Jednym z certyfikatów jest tu oznaczenie Carbon Neutral, które można spotkać na etykiecie win.
Wina ze zrównoważonej produkcji („sustainable agriculture”)



To kolejne określenie, którego znaczenie waha się pomiędzy państwami, a w niektórych nie jest prawnie zdefiniowane. Zrównoważona uprawa roślin wiąże się z systemem zintegrowanej ochrony roślin (IPM – integrated pest management), ograniczeniem emisji CO2, bezpieczeństwem i zdrowiem pracowników czy zachowaniem bioróżnorodności w winnicy. Tak więc częściowo pokrywa się z definicją win organicznych czy też posiadających certyfikat ograniczonej emisji dwutlenku węgla. Bierze pod uwagę wiele procesów zaangażowanych w produkcję wina. Nie tylko zabiegi w winnicy oraz przy produkcji wina, ale też związane z etykietowaniem, pakowaniem czy transportem. Przykładem certyfikatu zrównoważonej produkcji jest „Sustainable Wine South Africa” – widniejący na wielu winach pochodzących z RPA. W tym kraju zrównoważona produkcja wina jest ściśle określona i certyfikowana zgodnie z lokalnym prawem.


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB 1.5.7

Darmowe Forum
lossantosfiredepartment - onlinegamesforum - skoki - hogwart-magiczny-czas - armiakrajowa