www.domowawinnica.4ra.pl

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Domowa winnica. Forum winiarzy i miodosytników. Uprawa winorośli. Domowa produkcja i przepisy na wino, nalewki, piwo, miody i inne specjały. Domowy alkohol w prawie każdej postaci.

#1 2017-12-07 07:05:30

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,604
Windows 7Firefox 57.0

Jak zrobić samodzielnie piwo w najprostszy sposób?

Jak zrobić samodzielnie piwo w najprostszy sposób? Pytanie zupełnego laika do ekspertów..
Od czego zacząć, co trzeba posiadać.


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#2 2017-12-07 08:17:52

ToMa
User
Skąd: Orawa
Dołączył: 2017-11-10
Liczba postów: 336
Windows 7Firefox 57.0

Odp: Jak zrobić samodzielnie piwo w najprostszy sposób?

Też chętnie się dowiem jak zrobić samemu piwo domowe. Najlepiej by było gdyby to był jakiś prosty sposób niewymagający dużo sprzętu i nie ponosząc dużych wydatków zaczynaj przygodę z robieniem piwa domowego.


Tak młody jak dziś nie będziesz już nigdy!

Offline

#3 2017-12-07 13:35:55

grzechu
User
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 394
AndroidChrome 58.0.3029.145

Odp: Jak zrobić samodzielnie piwo w najprostszy sposób?

Najprostszy sposób to brewkity. Chociaż niektórzy mogą mówić, że to nie jest piwo, bo jest z gotowca. To taka trochę zupka chińska.
Przygodę z piwami często zaczyna się od brewkitów, ale z winami nie zaczyna się od winekitów. Ergo zrobienie wina jest prostsze od zrobienia wina.

Fermentor, gar, kapslownica, butelki, kapsle, coś do mieszania, cukromierz. Sprzęt podstawowy.     
Potrzebne są jeszcze składniki na piwo. Tu już nie pomogę.

Też ostatnio myślałem nad własnym piwem. Bo kapslownica stołowa stoi i się kurzy. Może przekonałbym się do piwa.

Offline

#4 2017-12-07 13:52:21

Smok
Moderator
Skąd: Kraków
Dołączył: 2017-11-26
Liczba postów: 1,303
Windows 7Firefox 57.0

Odp: Jak zrobić samodzielnie piwo w najprostszy sposób?

grzechu napisał/a:

Przygodę z piwami często zaczyna się od brewkitów, ale z winami nie zaczyna się od winekitów.


West-man'i właśnie często zaczynają od wine-kit'ów.
Są tam łatwo dostępne i szeroko rozpowszechnione.

grzechu napisał/a:

Ergo zrobienie wina jest prostsze od zrobienia wina.


Wot, paradoks.


[sred])


Nie posiadamy tej Planety na własność... jedynie czasowo wypożyczyliśmy ją od naszych dzieci - i winniśmy zwrócić im ją w dobrym stanie.

Offline

#5 2017-12-07 14:59:32

kuba
Moderator
Skąd: Nad Zalewem Szczecińskim
Dołączył: 2017-11-17
Liczba postów: 1,497
Windows VistaChrome 49.0.2623.112

Odp: Jak zrobić samodzielnie piwo w najprostszy sposób?

Jak zrobić piwo, powoduje konieczność zadani następnych dwóch pytań:
--Jak zrobić piwo łatwo szybko i przyjemnie i drugie,
--Jak zrobić piwo
Ad1 - pierwsze pytanie - jak zrobić piwo łatwo szybko i przyjemnie - jest szczególnie ważne dla ludzi którzy lubią piwo ale nie mają pojęcia czy własne piwo będzie im smakować, dla tych jest rada aby spróbowali najpierw piwa z brewkitów i ekstraktów.
Do takiej produkcji będzie nam potrzebne trochę sprzętu, lecz raczej niewiele szczególnie jeżeli robiliście wina.
Potrzebny jest balon 30 litrowy lub fermentor w raz z rurką fermentacyjną, garnek przynajmniej 10 litrów (w każdej kuchni się taki znajdzie) lub większy, rurka do ściągania wina średnicy 10 mm + rurkę z zaworkiem (w każdym sklepie gdzie jest brewkit i ekstrakty słodowe powinna być) do rozlewania, butelko no i kapslownica na początek ręczna + kapsle do piwa.
Surowce brewkit i ekstrakt słodowy nie chmielony dostać można w każdym sklepie piwowarskim, ja korzystam tylko z internetowych, najwygodniejsze dla mnie.
Dla początkujących proponował bym zakup kompletnego zestawu do uwarzenia 20l piwa, w takim zestawie jest brewkit odpowiedni do stylu piwa+ekstrakt niechmielony+drożdże.
Każdy sklep posiada takie zestawy wraz z opisem stylu piwa, co umożliwia dobór piwa pod własny gust.
Sama produkcja jest banalnie prosta: brewkit i ekstrakt słodowy rozpuszcza się w ciepłej wodzie (ekstrakt i brewkit dobrze jest podgrzać na łaźni wodnej aby go upłynnić bo ma konsystencję miodu) wlewa rozpuszczony do balona/fermentora uzupełnia do 20 litrów, po ostudzeniu do 20-25*C dodaje się drożdże wcześniej uwodnione, zamyka się balon/fermentor korkiem/deklem z rurką fermentacyjną no i sobie fermentuje zgodnie z instrukcją. Po zakończeniu fermentacji, piwo rozlewa się do umytych i wysterylizowanych butelek (tutaj najlepsza jest rurka zakończona zaworkiem odcinającym- daje to możliwość napełnienie butelek jednakowo), do butelek dodaje się miarkę cukru do refermentacji (nagazowania piwa).
Dobrze jest zmierzyć blg początkowe i końcowe, celem określenia czy fermentacja się zakończyła, znajomość blg umożliwia obliczenie mocy piwa.
No i teraz następuje najtrudniejsze - czekanie aby piwo się nagazowało i nabrało smaku i aromatu [dblpt]).

Ad2 - drugie pytanie - jak zrobić piwo - jest dużo trudniejsze i zostanie opisane jak mnie najdzie wena [dblpt]D.
No i nadszedł czas uzupełnienia, w pierwszej chwili chciałem ten proces opisać, ale doszedłem do wniosku że mądrzejsi i bardziej doświadczeni zrobili to zdecydowanie lepiej [dblpt]D.
Wiec należy dokładnie przestudiować tę stronę: https://www.wiki.piwo.org/Warka_z_proce … s%C5%82odu  moim zdaniem opis bardzo dobry i treściwy, podający wszystkie niuanse produkcji piwa ze słodów.
Piwo uzyskane w procesie zacierania jest bardziej pracochłonne i wymagające sprzętowo, jednak warte uwagi każdego kto lubi piwo i ceni sobie dobry smak.
A dla zainteresowanych wiedzą w temacie produkcji piwa, oraz potrzebnego sprzętu i rodzajów piwa które można pozyskać, proponuję zapoznać się z stroną:  https://www.wiki.piwo.org/Strona_g%C5%82%C3%B3wna , wiedza dla domowych piwowarów bezcenna.

Offline

#6 2017-12-08 13:05:36

TomSki
User
Skąd: Kraków
Dołączył: 2017-11-28
Liczba postów: 333
Windows XPFirefox 52.0

Odp: Jak zrobić samodzielnie piwo w najprostszy sposób?

Robert z Domu pachnącego żywicą pokazuje w przystępny sposób jak zrobić piwo. Znawców proszę o opinie.

https://www.youtube.com/watch?v=qCm_DqGA_HA&t=199s  cz. 1

https://www.youtube.com/watch?v=tmK7GFz … e=youtu.be  cz. 2

Offline

#7 2017-12-08 14:24:20

kuba
Moderator
Skąd: Nad Zalewem Szczecińskim
Dołączył: 2017-11-17
Liczba postów: 1,497
Windows VistaChrome 49.0.2623.112

Odp: Jak zrobić samodzielnie piwo w najprostszy sposób?

Moim zdaniem, a niestety oglądałem obie części, gość kombinuje jak koń pod górę, masa sprzeczności, nie chcę mi się ich wymieniać, tylko jena uwaga, raz mówi że będzie warzył w 72 na słodkość, co jest bzdurą, a później warzy w 64 co już jest prawdą, na temat kega z filtrem z oplotu i łączenie gara zaciernego z pojemnikiem do filtracji (u mnie są oddzielnie) nie będę się wypowiadał tu Mrzon powinien coś wiedzieć więcej jako że ma bardziej profesjonalną aparaturę, a te wszystkie dodatki, hmmm, mnie tylko ta skórka z albedo zdziwiła (oczywiście skórkę się dodaje), no i gotowanie słodu żytniego, jakoś dla mnie dziwne, ale znowu może Mrzon ma tutaj ma większe doświadczenie.

Wiadomość dodana po 2 h 29 min 36 s:

No i się zawziąłem i uzupełniłem temat jak zrobić piwo, nie powiem poszedłem po najmniejszej linii oporu [dblpt]D, uważam jednak że dublowanie dobrych artykułów było by bezsensowne.

Offline

#8 2017-12-08 18:00:51

TomSki
User
Skąd: Kraków
Dołączył: 2017-11-28
Liczba postów: 333
Windows XPFirefox 52.0

Odp: Jak zrobić samodzielnie piwo w najprostszy sposób?

kuba napisał/a:

raz mówi że będzie warzył w 72 na słodkość, co jest bzdurą, a później warzy w 64 co już jest prawdą


Nie znam się zupełnie ale czytam linki które podałeś Lechu i tam jest mowa o 72 stopniach [dblpt])

https://www.wiki.piwo.org/Zacieranie_ziarna

Bardzo to wszystko skomplikowane.

Offline

#9 2017-12-08 18:02:41

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,604
Windows 8.1Chrome 62.0.3202.94

Odp: Jak zrobić samodzielnie piwo w najprostszy sposób?

Jeszcze jedno, Wasza terminologia dla laika może być niezrozumiała. Może warto wyjaśnić co jest co, np. brewkit, brzęczka itp..


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#10 2017-12-08 18:22:33

grzechu
User
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 394
AndroidChrome 58.0.3029.145

Odp: Jak zrobić samodzielnie piwo w najprostszy sposób?

Brewkit- gotowy zestaw do zrobienia piwa. Taka zupka chińska.
Brzeczka- to, co jest w garze podczas gotowania, nastaw.

Offline

#11 2017-12-08 18:37:20

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,604
Windows 8.1Chrome 62.0.3202.94

Odp: Jak zrobić samodzielnie piwo w najprostszy sposób?

Dzięki..


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#12 2017-12-08 19:15:53

kuba
Moderator
Skąd: Nad Zalewem Szczecińskim
Dołączył: 2017-11-17
Liczba postów: 1,497
Windows VistaChrome 49.0.2623.112

Odp: Jak zrobić samodzielnie piwo w najprostszy sposób?

TomSki napisał/a:
kuba napisał/a:

raz mówi że będzie warzył w 72 na słodkość, co jest bzdurą, a później warzy w 64 co już jest prawdą


Nie znam się zupełnie ale czytam linki które podałeś Lechu i tam jest mowa o 72 stopniach [dblpt])

https://www.wiki.piwo.org/Zacieranie_ziarna

Bardzo to wszystko skomplikowane.

No trochę, to jest skomplikowane i dla tego dobrze na początek stosować zestawy z przepisami a dopiero później wybijać się na niepodległość.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB 1.5.7

Darmowe Forum
thegame - vrfp - fizinki - imaginary - polskigtav