www.domowawinnica.4ra.pl

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Domowa winnica. Forum winiarzy i miodosytników. Uprawa winorośli. Domowa produkcja i przepisy na wino, nalewki, piwo, miody i inne specjały. Domowy alkohol w prawie każdej postaci.

#1 2017-12-12 12:46:39

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,601
Windows 7Firefox 57.0

Winnym szlakiem - Gruzja

Wina gruzińskie – wina produkowane w Gruzji, która jest najstarszym regionem winiarskim na świecie.


Historia

Uprawę winorośli rozpoczęto w Gruzji 7 do 5 tysięcy lat p.n.e., kiedy mieszkańcy południowego Kaukazu zauważyli, że pozostawiony na zimę w zagłębieniach sok z winogron zamienia się w wino. Od 4000 p.n.e. Gruzini zakopywali w ziemi gliniane naczynia zwane kwevri, w których przechowywali gotowe wino w odpowiedniej temperaturze. Po napełnieniu sokiem, kwevri były zamykane drewnianą pokrywą i zasypywane ziemią. Wino w niektórych kwewri mogło być przechowywane nawet przez 50 lat.

W 2006 Rosja, dotychczas główny odbiorca, wprowadziła embargo na gruzińskie wina.
Regiony winiarskie

W Gruzji istnieje pięć głównych regionów winiarskich, na czele z Kachetią, gdzie rośnie 70% wszystkich winogron Gruzji (ok. 32 tys. ha). Jednak w przypadku win wyższej jakości ważny staje się podział na mikroregiony, zwane też apelacjami. Mikroregion to stosunkowo niewielki obszar, ograniczony do kilku lub jednej miejscowości. Spośród kilkudziesięciu tradycyjnych apelacji, osiemnaście zostało dotychczas oficjalnie uznanych.

    Kachetia – największy i najważniejszy region winiarski w Gruzji, położony na wschód od Tbilisi. W Kachetii wyróżnia się 25 mikroregionów, w tym 14 ma status uznanych apelacji.
    Kartlia – powierzchnia upraw ok. 2,5 tys. ha, jedyna uznana apelacja to Ateni słynąca z win musujących atenuri.
    Imeretia – drugi pod względem wielkości upraw region winiarski w Gruzji (ok. 9 tys. ha). Znajduje się tu tylko jedna uznana apelacja – Swiri (Sviri) dla białych win wytrawnych.
    Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia – drugi pod względem prestiżu region uprawny, mimo niewielkiej powierzchni (ok. 1,7 tys. ha). Winnice na stromych zboczach muszą być uprawiane niemal wyłącznie ręcznie. Apelacje Khvanchkara i Tvishi.
    Wybrzeże Czarnomorskie (ang. Black Sea Coast) – region formalnie tworzony przez uprawy w subtropikalnej strefie nadmorskiej: Megrelia (ok. 800 ha), Guria (ok. 300 ha), Adżaria (ok. 50 ha winnic) i separatystyczna Abchazja[1].

Odmiany winorośli

W Gruzji udało się uniknąć komercyjnego nasadzania gatunków międzynarodowych. Według różnych szacunków jest tu od 50 do 500 odmian winorośli, z czego komercyjnie zarejestrowanych jest 38. Dwa najważniejsze szczepy to Rkatsiteli i Saperavi.

    Rkatsiteli (białe) – trzecie miejsce na świecie pod względem łącznej powierzchni uprawy. Najważniejszy szczep w produkcji gruzińskich białych win. Rkatsiteli jest zbierana od połowy września do początku października. W najbardziej ekskluzywnych wydaniach wydajność wynosi 6-8 ton/ha. Używana jest także do wyrobu win wzmacnianych i lodowych.
    Saperavi (czerwone) – najważniejszy szczep w produkcji gruzińskich czerwonych win, nazwa oznacza "barwnik" lub "kolor". Jagody mają granatową skórę i sok delikatnie zabarwiony na czerwono. Klasycznie zaczyna osiągać dojrzałość w połowie września, zbiory trwają do końca października[2].
    Mtsvani, Mtsvane (białe) – często mieszana z Rkatsiteli, do którego dodaje owocowy smak. "Mtsvane" w języku gruzińskim oznacza "zielony".
    Alexandrouli, Alexandreuli, Alexsandrouli (czerwone)
    Alexandria
    Tsolikauri (białe)
    Tetra (białe)
    Mujuretuli (czerwone)
    Ojaleshi (czerwone)
    Usakhelauri (czerwone)
    Izabela (czerwone)
    Tavkveri (czerwone)
    Asuretuli (czerwone)
    Cabernet Sauvignon (czerwone)
    Aladasturi (czerwone)
    Tsitska (białe)
    Khikhvi (białe)
    Dzvelshava
    Krakhuna

Odmiany wina
Wina białe

    Pirosmani – półsłodkie wino będące mieszanką dwóch gatunków winogron: 40% Tsolikauri i 60% Tsitska.
    Tsinandali – połączenie winogron Rkatsiteli i Mtsvane z mikroregionów Telavi oraz Kvareli.
    Tvishi – naturalne półsłodkie wino, wytwarzane z winogron Tsolikauri w regionie Lechkhumi.
    Mtsvani – wytrawne wino z winogron odmiany Mtsvani.
    Alaznis Veli – półsłodkie wino koloru słomkowego, wytwarzane z winogron Rkatsiteii, Tetra, Tsolikauri i innych. Zawiera 9-11% alkoholu i 6-7% kwasowości.
    Anakopia – półwytrawne wino stołowe wytwarzane z winogron Tsolikauri rosnących w dwóch dystryktach Abchazji: Sukhumi i Gudauta. Jest koloru ciemno słomkowego, zawartość alkoholu 9-11%, cukru 1-2 g/100 ml, kwasowość 5-8 g/l. Produkowane od 1978.
    Tbilisuri – różowe, półwytrawne wino o bogatym, owocowym smaku, wytwarzane od 1984 roku. Produkowane z winogron Saperavi, Cabernet oraz Rkatsiteli, uprawianych we wschodniej Gruzji. Zawartość alkoholu 9-11.5%, cukru 1-2%, kwasowość 5-7 g/l.
    Khikkhvi – wino deserowe o delikatnym smaku i bursztynowym kolorze, wytwarzane z odmiany Khikhvi rosnącej w Kardanakhi. Zawartość alkoholu 15%, cukru 18-20%, kwasowość 4-8 g/1. Wino jest produkowane od 1924.
    Saamo – słodkie wino deserowe o złotym kolorze i miodowym smaku, dojrzewające przez trzy lata. Zawiera 17% alkoholu, 13% cukru i ma kwasowość na poziomie 4-6 g/1. Jest wytwarzane od 1980 roku, ze szczepu Rkatsiteli.
    Gelati – wino wytrawne ze szczepów Tsolikauri, Tsitska i Krakhuna. Alkohol 10.0-12.5%, kwasowość 5-8%.
    Kakheti – wino stołowe wytwarzane od 1948 z winogron Rkatsiteli i Mtsvane.
    Bodbe
    Dimi
    Gareji
    Ereti
    Shuamta – wytrawne wino produkowane od 1984 roku.
    Alzani

Wina czerwone

    Akhasheni – wino półsłodkie koloru ciemnogranatowego z czekoladowym posmakiem. Jest produkowane od 1958 roku, powstaje z winogron Saperavi rosnących w Akhasheni, w regionie Gurdzhaani (Kachetia). Zawartość alkoholu to 10.5-12.0%, cukru 3-5%, kwasowość 5-7%.
    Khvanchkara – półsłodkie wino wytwarzane z winogron Alexandria i Mudzhuretuli w winnicach w zachodniej Gruzji. Posiada wyczuwalny malinowy smak, jest koloru ciemnorubinowego. Jest to jedno z najbardziej popularnych gruzińskich win półsłodkich. Zawiera 10.5-12.0% alkoholu, 3-5% cukru i ma kwasowość na poziomie 5.0-7.0%. Wino Khvanchkara jest wytwarzane od 1907.
    Kindzmarauli – wysokiej jakości wino półsłodkie koloru ciemnorubinowego. Wytwarzane z winogron gatunku Saperavi uprawianych w rejonie Kachetia. Zawiera 10.5-12.0% alkoholu, 3-5% cukru i 5.0-7.0% kwasowości. Jest produkowane od 1942 roku.
    Mukuzani – wino wytrawne wytwarzane w 100% z winogron Saperavi w Kachetii. Dojrzewa przez 3 lata w dębowych beczkach. Mukuzani jest uważane za najlepsze gruzińskie wino wytrawne z winogron Saperavi.
    Napareuli
    Ojaleshi
    Pirosmani
    Saperavi – wino z winogron odmiany Saperavi uprawianych w Kachetii. Zawartość alkoholu to 10.5-12.5%, kwasowość 5-7%. Produkowane od 1886 roku.
    Usakhelauri
    Apsny
    Lykhny
    Mtatsminda
    Aguna – różowe, półwytrawne wino produkowane od 1984. Jest wytwarzane z winogron Saperavi, Cabernet i Rkatsiteli rosnących we wschodniej Gruzji. Ma bogaty, owocowy smak; zawartość alkoholu to 9-11.5%, cukru 1-2%, kwasowość 5-7 g/l.
    Sachino
    Barakoni
    Salkhino
    Alazani – jasnoczerwone, półsłodkie wino wytwarzane w 60% z Saperavi i w 40% z Rkatsiteli. Nazwa pochodzi od rzeki oddzielającej Gruzję od Azerbejdżanu. Klimat jest tu łagodniejszy niż w innych regionach Gruzji, dzięki czemu rosną tu najsłodsze winogrona.

Wina wzmocnione

    Kardanakhi
    Anaga
    Sighnaghi
    Veria
    Lelo
    Marabda
    Kolkheti
    Taribana

Kultura picia wina


Wino w Gruzji jest głównym trunkiem przy wznoszeniu toastów. Najdłuższe przemowy mogą trwać kilka minut. Za porządek i przebieg spotkania odpowiada osoba zwana tamada, którą najczęściej jest gospodarz lub najbardziej poważana osoba w grupie. Właściwie pije się pod jego komendę i nie wypada sięgać po kieliszek samodzielnie. Tamada może zainicjować wachtanguri (bruderszaft), który często pije się ze specjalnych pucharów wykonanych z rogu, o pojemności czasami przekraczającej pół litra.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wina_gruzi%C5%84skie


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#2 2017-12-13 14:14:34

TomSki
User
Skąd: Kraków
Dołączył: 2017-11-28
Liczba postów: 333
Windows XPFirefox 52.0

Odp: Winnym szlakiem - Gruzja

Wiosenny boom Qvevri w Gruzji / tłumacz google [dblpt])

10287900_Qvevrigruzja1.jpg

W ostatnich latach liczba zagranicznych winiarzy, którzy przybyli kupić miotacza, gwałtownie wzrosła w Gruzji. Setki qvevri zostały zabrane z naszego kraju przez winiarzy z Włoch, Niemiec, Francji, Chorwacji i Słowenii. Najciekawszym zainteresowaniem cieszą się włoscy winiarze. Włoski rynek od dawna sprzedawany jest w gruzińskim winie kvevri. Butelki z winem na konkretnej etykiecie wskazują, że wino jest w qvevri. Przypomina nam to, że w Gruzji panowała powszechna opinia, że konieczne jest wprowadzenie gruzińskiego wina na rynek europejski przez tzw. "Europejską regułę".

10287896_2_tkd9msMgruzja2.jpg

10287898_3_0rpDWCsgruzja3.jpg

10287897_4_yXgA8gggruzja4.jpg

Kilka lat temu był znany Franz Sommelier i znawca wina Izabel Lejeron. Szczególnie interesował go gruziński dzban. Film dokumentalny "The Cradle of Wine" był głównie poświęcony gruzińskiemu winu i bio-winnikom w qvevri. Isabella nie wykazywała dużego zainteresowania beczkami i innymi naczyniami do wina.

10287899_6gruzja5.jpg

Zagraniczni winiarze i znawcy wina zainteresowani gruzińskim dzbanem wywarli już pewien wpływ na gruziński biznes winiarski.

Pomimo pewnego oporu, prawie cała Gruzja zgadza się, że europejscy winiarze będą zainteresowani gruzińskimi dzbanami w przyszłości, a może nawet będą warunkiem wstępnym tendencji.

Offline

#3 2017-12-13 15:22:48

Roch
Pszczelarz-Miodosytnik
Dołączył: 2017-10-26
Liczba postów: 806
Windows 7Opera 49.0.2725.47

Odp: Winnym szlakiem - Gruzja

R. Myśliwiec naucza w swojej Podkarpackiej Akademii Wina jak robić wina w  kwerwi:
http://www.akademiawina.org/index.php/n … a-w-kwewri

Offline

#4 2017-12-13 16:07:42

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,601
Windows 8.1Chrome 62.0.3202.94

Odp: Winnym szlakiem - Gruzja

Fajne wątki.. [dblpt]applause[dblpt]


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#5 2017-12-14 10:52:26

TomSki
User
Skąd: Kraków
Dołączył: 2017-11-28
Liczba postów: 333
Windows XPFirefox 52.0

Offline

#6 2017-12-14 10:56:26

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,601
Windows 7Firefox 57.0

Odp: Winnym szlakiem - Gruzja

Piliście wina gruzińskie?


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#7 2017-12-14 13:19:54

vanKlomp
Winiarz
Skąd: Łódź
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 1,570
Windows 8.1Firefox 57.0

Odp: Winnym szlakiem - Gruzja

W Polsce chyba ze 2 razy. Ale wiele lat temu byłem w Gruzji i tam piłem.


Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.

Offline

#8 2017-12-15 08:28:50

Smok
Moderator
Skąd: Kraków
Dołączył: 2017-11-26
Liczba postów: 1,303
Windows 7Firefox 57.0

Odp: Winnym szlakiem - Gruzja

Zibi, miło, że wrzuciłeś coś o Gruzji.
https://www.youtube.com/watch?v=xjUR26pLKOo
Ciekawy kraj.


TomSki, fajne foty.
Dzbany: wiadomo, legenda...
A i prasa - niczego sobie...  tylko pozazdrościć.


A czy możesz też wkleić oryginalny tekst - nie tylko tłumaczenie tego elektrotłumacza:


"W ostatnich latach liczba zagranicznych winiarzy, którzy przybyli kupić miotacza, gwałtownie wzrosła w Gruzji."... nie całkiem rozumiem...
A dalej jest nie lepiej...


Nie posiadamy tej Planety na własność... jedynie czasowo wypożyczyliśmy ją od naszych dzieci - i winniśmy zwrócić im ją w dobrym stanie.

Offline

#9 2017-12-15 09:13:18

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,601
Windows 7Firefox 57.0

Odp: Winnym szlakiem - Gruzja

Fajna piwnica na wina.. Jest się gdzie schronić podczas nieznośnych upałów i nie tylko..


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#10 2017-12-15 09:19:54

TomSki
User
Skąd: Kraków
Dołączył: 2017-11-28
Liczba postów: 333
Windows XPFirefox 52.0

Odp: Winnym szlakiem - Gruzja

Smok napisał/a:

.A czy możesz też wkleić oryginalny tekst - nie tylko tłumaczenie tego elektrotłumacza:

Oczywiście:

რამდენიმე წლის წინ საქართველოში ჩამოსული იყო ცნობილი ფრანფი სომელიე და ღვინცის სპეციალისტი  ქალი, იზაბელ ლეჟერონი. მას განსაკუთებით აინტერესებდა ქართული ქვევრი. ლეჟერონმა საქართველოში გადაღებული დოკუმენტური ფილმი ”ღვინის აკვანი” უმეტესად ქვევრში დაყენებულ ქართულ ღვინოსა და ბიო-მეღვინეებს მიუძღვნა. იზაბელას დიდი დაინტერესება არ გამოუთქვამს კასრებში, ან სხვა ტიპის ჭურჭელში დაყენებული ღვინისადმი.

To język Gruziński, uważam że tłumacz poradził sobie nieźle, nie wszystkie języki są tak dobrze tłumaczone.

Offline

#11 2017-12-15 09:28:03

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,601
Windows 7Firefox 57.0

Odp: Winnym szlakiem - Gruzja

Przyznam że czytanie gruzińskiego nie mam opanowane zbyt dobrze. [dblpt]cry[dblpt]


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#12 2017-12-15 10:23:31

vanKlomp
Winiarz
Skąd: Łódź
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 1,570
Windows 8.1Firefox 57.0

Odp: Winnym szlakiem - Gruzja

Musisz poćwiczyć. [sred])
Może zacznij od ormiańskiego?
Միգուցե սկսեք հայերենից


Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.

Offline

#13 2017-12-15 10:44:20

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,601
Windows 7Firefox 57.0

Odp: Winnym szlakiem - Gruzja

Podobny ale bardziej kanciasty, wolę gruziński.

Żeby za bardzo nie spamować..Coś na temat..

Najlepsze wina gruzińskie..

http://www.kindzmarauli.pl/index.php?op … Itemid=106

http://www.nasze-wina.pl/auth/wine/list … region/26/


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB 1.5.7

Darmowe Forum
shitware - wirtualnapolityka - skarbonka - bobryzegori - dynamo-rpg