www.domowawinnica.4ra.pl

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Domowa winnica. Forum winiarzy i miodosytników. Uprawa winorośli. Domowa produkcja i przepisy na wino, nalewki, piwo, miody i inne specjały. Domowy alkohol w prawie każdej postaci.

#1 2017-12-14 20:14:44

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,604
Windows 8.1Chrome 62.0.3202.94

Rozpoznawanie odmian winorośli.

Rozpoznawanie odmian winorośli. Pytania do ekspertów.


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#2 2017-12-19 07:08:22

Dolnoślonzok
Moderator
Skąd: Oldrzyszowice, pow. Brzeg
Dołączył: 2017-12-02
Liczba postów: 462
Windows 8Firefox 57.0

Odp: Rozpoznawanie odmian winorośli.

Nie jestem ekspertem, ale ogrodnikiem-amatorem. Mogę jedynie wspomnieć, że odkrywając stary krzew, przede wszystkim staram się zidentyfikować go wstępnie po koronce, kształcie dojrzałych liści (wrzesień to najlepszy termin, gdy zielone jest mocno wykształcone), a kolor i kształt gron jest też wielce pomocny. Mając dostęp do kultywaru, możemy śledzić termin dojrzewania owoców Warto wspomnieć o stronach z zakresu ampelografii (niemieckie i francuskie), gdzie widnieją stare ryciny oraz o europejskiej bazie winorośli VIVC, w której zasobach znajdziemy wszystkie odmiany winorośli szlachetnej. Korzystając  z takiego wsparcia, jestem pewien, że gros jasnych odmian (tzw. weissery) w naszych wsiach (opolsko-wrocławskich) to klony Chrupki Złotej (Weisser Gutedel, Chasselas Dore). Jak niegdyś napisał Grzegorz ( kt 70 ), w samej Francji jest ponad 700 klonów tej szlachetnej winorośli. Część to krzewy w stylu Muscatów. Co do ciemnych winorośli ( blauery) to wydają się to być klony burgundów. Oczywiście z wiekiem zyskujemy doświadczenie i pewność swoich działań i trzeźwo spoglądamy na badaną roślinę, umiejąc dostrzec to, czego wcześniej nie widzieliśmy. To jest również niezwykle cenne doświadczenie w pracy amatora-ampelografa.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB 1.5.7

Darmowe Forum
wqurwiacze - haszyk - virtualadventure - gierkowniakwr - czytoniemialoiscnamafijne