www.domowawinnica.4ra.pl

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Domowa winnica. Forum winiarzy i miodosytników. Uprawa winorośli. Domowa produkcja i przepisy na wino, nalewki, piwo, miody i inne specjały. Domowy alkohol w prawie każdej postaci.

#1 2017-12-20 07:21:49

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,604
Windows 7Firefox 57.0

Winnym szlakiem - Australia

Australia jest czwartym największym eksporterem wina na świecie pod względem wartości i piątym pod względem objętości (ponad 700 mln litrów rocznie). Na eksport przeznacza się około 60% produkcji.


Historia


John Carmichael, Winnica i garncarstwo Irrawang, 1839

Pierwsze sadzonki winorośli, zabrane z Rio de Janeiro i Przylądka Dobrej Nadziei, zostały sprowadzone do Australii w 1788 przez kapitana Arthura Phillipa, dowódcę Pierwszej Floty, do karnej kolonii – Nowej Południowej Walii. Pierwsze próby produkcji wina były nieudane, ale dzięki wytrwałości osadników wino zaczęło być dostępne w sprzedaży przed 1820. W 1822 Gregory Blaxland jako pierwszy zaczął eksportować australijskie wina i jako pierwszy zdobył zamorską nagrodę za wino. W latach 30. XIX w. James Busby nazywany ojcem winiarstwa australijskiego powrócił do Australii z sadzonkami winorośli pozyskanymi we Francji i Hiszpanii.

W latach 50. XIX w. wybuchła w Australii gorączka złota, a w przemyśle winiarskim zaczynało brakować pracowników. Jednakże ze względu na duże zapotrzebowanie na wino winiarstwo gwałtownie się rozwijało i do 1870 areał upraw winorośli wielokrotnie się powiększył, a australijskie wina otrzymywały wysokie oceny na europejskich konkursach wina. Choć plaga filoksery dziesiątkującej winnice w Europie w XIX w. nie oszczędziła również Australii, to dzięki wprowadzeniu kwarantanny i restrykcyjnych regulacji ograniczających transport winorośli między regionami udało się zapobiec rozprzestrzenieniu filoksery w Australii Południowej.

Fala imigrantów przybywających do Australii po drugiej wojnie światowej przyniosła ze sobą kulturę spożycia wina stołowego do posiłków zarówno w restauracjach, jak i w domu, a także pojawiły się za ich sprawą nowe techniki produkcji wina. W latach 60. XX. około 80% wina australijskiego stanowiły słodkie wzmacniane wina w stylu sherry i porto, które w Wielkiej Brytanii nazywano „winem kolonialnym”. W połowie lat 70. XX. zwiększył się popyt na wytrawne czerwone wina stołowe, co zmniejszyło produkcję win wzmacnianych. W okresie 1996–2007 nastąpił spektakularny wzrost eksportu wina australijskiego, które jest coraz bardziej doceniane za granicą.

Australijski przemysł winiarski jest zdominowany przez cztery spółki: Foster’s Group (w 2005 wykupili jednego z największych producentów wina w Australii – Southcorp; są właścicielem marek takich jak Penfolds, Lindemans, Rosemount), Pernod Ricard Winemakers (dawniej Orlando Wyndham Group, właściciele marki Jacob’s Creek), BRL Hardy i Beringer Blass.




Szczepy winorośli



Australia wydała miliony dolarów, aby wypromować shiraz – australijskie określenie na szczep syrah. Wraz z białą odmianą winorośli chardonnay stanowią ok. 44% produkcji wina. Choć Australia nie ma rodzimych szczepów winorośli, australijscy winogrodnicy wyhodowali własne szczepy, m.in. cienna i tarrango.
Najpopularniejsze czerwone szczepy winorośli w Australii w 2015 Szczep     Produkcja [t]     Areał upraw [ha]
shiraz     395 154     38 942
cabernet sauvignon     202 672     23 987
merlot     111 533     8415
pinot noir     43 223     4804
petit verdot     22 434     1117
Najpopularniejsze białe szczepy winorośli w Australii w 2015 Szczep     Produkcja [t]     Areał upraw [ha]
chardonnay     340 773     21 321
sauvignon blanc     83 505     6044
sémillon     65 411     4555
pinot gris     61 387     3651
colombard     55 608     1789


Uprawa winorośli i produkcja wina


W Australii często występuje rozdział winogrodnictwa od winiarstwa. Australijski producent wina zwykle kupuje większość winogron, nawet z bardzo odległych winnic (nawet o tysiące kilometrów), co jest możliwe dzięki zastosowaniu chłodzenia podczas transportu. Dlatego też trudno ustalić pochodzenie użytych owoców w winie, zwłaszcza że owoce z różnych rejonów często się miesza. Ponadto nie ma tam ograniczeń, które narzucają europejskim winogrodnikom, co i jak mają uprawiać. Przy zakładaniu winnic najważniejszym czynnikiem jest zwykle dostęp do wody. Sporo winnic występuje także na obficie nawadnianych terenach suchego interioru.

Winorośl uprawia się głównie w Australii Południowej, tam gdzie lata są wystarczająco chłodne, by rozwinęły się w winogronach związki smakowo-aromatyczne zanim zajdzie konieczność ich zbioru z powodu nadmiernej zawartości cukru i niedostatecznej kwasowości. Australijski przemysł winiarski jest bardzo zmechanizowany. Ze względu na upały, zbiory często przebiegają w nocy. Winogrona i moszcz są chłodzone. Normą jest winifikacja redukcyjna, polegająca na szczególnej ochronie przed tlenem z powietrza.

W Australii nigdy nie wprowadzono prohibicji. Wiele winnic nigdy nie zostało zaatakowanych przez filokserę, a przez to częściej niż gdziekolwiek indziej można spotkać wina z ponad stuletnich winorośli. Żaden region nie dominuje wyraźnie nad innymi (w przeciwieństwie do USA, gdzie dominuje Kalifornia). Wiele win trafia na eksport, co sprawia, że zamiast powielania klasycznych win europejskich, Australijczycy skupiają się na trafianiu w gusta konsumentów. Celem jest zazwyczaj bardziej wydobycie smaku winogron, owocowości, niż charakteru miejsca (terroir). Ułatwia to fermentacja przeprowadzana zwykle w niższych temperaturach niż standardowe ok. 18 °C dla win białych i 25–30 °C dla czerwonych.

Przy butelkowaniu większości win australijskich stosuje się metalowe zakrętki zamiast korków, co pozwala na lepszą kontrolę wymiany powietrza w butelce i starzenia się wina, a także eliminuje ryzyko korkowej choroby wina.
Regiony winiarskie


Strefy upraw winorośli w Australii



Wielkość regionów jest bardzo zróżnicowana. Nie istnieje znak jakości, którym oznaczałoby się lepsze regiony na wzór DOCG we Włoszech bądź Grand Cru we Francji. Większość nazw win ma związek z używanymi w produkcji szczepami, choć należy zaznaczyć, że zawartość innych szczepów w takich winach do 15% jest dozwolona.
Australia Południowa
Dolina Barossa w Australii Południowej

W tym stanie, którego stolicą jest Adelaide, produkuje się ponad połowę winogron dla przemysłu winiarskiego. Większość dużych spółek winiarskich i oficjalne organizacje związane z branżą winiarską mają w tym stanie swoje siedziby. Obszar ten jest zróżnicowany pod względem klimatycznym.

W Australii Południowej znajdują się rejony winiarskie takie jak: Riverland, Adelaide Plains, Barossa, McLaren Vale, Clare Valley, Limestone Coast (Coonawarra), Eden Valley, Adelaide Hills, Wrattonbully.
Wiktoria

Wino odgrywało ważną rolę w australijskim stanie Wiktoria w XIX w. podczas gorączki złota, ale winiarstwo bardzo podupadło podczas inwazji filoksery. Dopiero w XXI w. producenci wina z tego regionu ponownie przeżywają okres świetności. Lokalizacja winnic Wiktorii jest bardzo rozproszona.

Do rejonów w tym stanie należy: Mildura, Yarra Valley, Geelong, Mornington Peninsula, Sunbury, Goulburn Valley, Alpine Valleys, King Valley, Beechworth, Rutherglen, Pyrenees, Bendingo, Heathcote.


Nowa Południowa Walia

Najważniejszym regionem winiarskim Nowej Południowej Walii jest Hunter Valley położony w pobliżu Sydney. Do innych należą Mudgee, Riverina, Canberra District, Shoalhaven Coast, Tumbarumba, Hilltops, Orange.


Australia Zachodnia


W Australii Zachodniej uprawia się tylko kilka procent australijskich winogron, ale produkuje się tu znaczącą liczbę najlepszych win Australii. Wszystkie krzewy uprawia się w części południowo-zachodniej tego stanu. Należą tu rejony Margaret River, Manjimup, Swan Valley, Blackwood Valley, Great Southern.


Tasmania

Produkcja wina na tej wyspie była od zawsze niewielka, ale coraz bardziej wykorzystuje się jej potencjał. Tasmania należy do najchłodniejszych regionów winiarskich Australii. Wina tu produkowane wyróżniają się wysoką kwasowością, subtelnym smakiem i czystą owocowością. Jednakże ze względu na konsumpcję lokalną tylko ¼ produkowanego wina opuszcza wyspę . Wyróżnia się tu rejony Coal River, Huon Valley, North West, East Coast, Derwent Valley, Tamar Valley.


Queensland

Choć areał winnic w Queensland jest większy niż w Tasmanii, ze względu na niewielkie opady produkuje się tu zwykle mniej wina. Prawie wszystkie winnice leżą na dużych wysokościach Granite Belt.




Enoturystyka
Dzięki klimatowi i gościnności większości winiarzy, regiony winiarskie Australii można odwiedzać niemal przez cały rok, choć w niektórych miejscach pewne atrakcje są zamykane na okres zimowy (maj–lipiec). Brak sali degustacyjnej w winiarni jest rzadkością. Szczyt sezonu w południowej części Australii trwa od połowy grudnia do końca stycznia. Winobranie rozpoczyna się w styczniu i może trwać do końca kwietnia, zależnie od klimatu regionu. Rokrocznie w stolicach stanów odbywają się festiwale wina, podczas których profesjonalni sędziowie przyznają medale i nagrody winom z całego kraju. Informacje o sukcesach win na konkursach często zamieszczane są na etykiecie.


Za:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wina_australijskie


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#2 2017-12-20 07:28:28

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,604
Windows 7Firefox 57.0

Odp: Winnym szlakiem - Australia

Najmłodszy winiarski kraj – Australia




Australijskie winiarstwo zawdzięcza swoje początki pierwszemu gubernatorowi tych terenów – kapitanowi Arturowi Phillipowi, który w 1788 roku na pokładzie swojego statku przywiózł na antypody pierwsze sadzonki winorośli ze szczepu vitis vinifera. W swoich listach do brytyjskiego rządu pisał on o niezwykle sprzyjających warunkach dla uprawy winorośli, prorokując australijskim wyrobom winnym przyszłe międzynarodowe sukcesy. Nie mylił się. Obecnie australijskie wina są niezmiernie cenione na całym świecie.

To właśnie gubernator Phillip stał się właścicielem pierwszych australijskich winnic usytuowanych w okolicach Sydney i pionierem w produkcji wina w tamtych rejonach.

Paradoksem wydawać może się fakt, że to właśnie Brytyjczycy, nie zaliczający się do miłośników wina, wprowadzili i spopularyzowali w Australii kulturę picia tego trunku. Stanowiło to jednak element zamierzonej polityki. Za pomocą wina próbowano walczyć z plagą pijaństwa i alkoholizmu, spowodowanego dużym spożyciem wysokoprocentowych alkoholi.
IMGP0548 - wine grapes rutherglen by RaeA, on Flickr

Obecnie winorośl uprawia się w całej niemal Australii

Pierwsi osadnicy tych terenów przybywali tu z Wielkiej Brytanii i Irlandii jako zesłańcy za pospolite przestępstwa popełnione w ojczyźnie. Słabość do spożywania mocnych trunków była przypadłością większości z nich. Brytyjski rząd wspierał działania mające na celu popularyzację wina kosztem spożycia alkoholi mocnych. Australia miała stać się zamorską winnicą imperium brytyjskiego, zapewniającą wysokiej klasy wina.

Już w 1822 roku rozpoczął się transport australijskiego wina. Pierwsza partia była jednak bardzo mała − zaledwie 120 litrów czerwonego wina, dodatkowo wzmacnianego brandy. Australijscy winiarze obawiali się, że wino w czystej postaci może ulec zepsuciu w czasie długiego rejsu na drugi kontynent. Londyńskie Towarzystwo Handlowe zachwycone walorami przywiezionego wina przyznało mu srebrny medal.

10 lat później przywieziono do Europy, a konkretniej do Bordeaux australijskie wino w czystej postaci. Zostało bardzo dobrze przyjęte przez francuskich ekspertów.

W 1889 roku na wystawie w Paryżu australijskie wino zostało uhonorowane nagrodą Grand Prix. Od tego czasu australijskie wyroby ciągle zyskują nowych miłośników na całym świecie.

http://enoturystyka.org.pl/rejony/najml … australia/


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#3 2017-12-20 11:13:57

Roch
Pszczelarz-Miodosytnik
Dołączył: 2017-10-26
Liczba postów: 806
Windows 7Internet Explorer 11.0

Odp: Winnym szlakiem - Australia

Zibi napisał/a:

Strefy upraw winorośli w Australii



Dolina Barossa w Australii Południowej

W tym stanie, którego stolicą jest Adelaide, produkuje się ponad połowę winogron dla przemysłu winiarskiego. Większość dużych spółek winiarskich i oficjalne organizacje związane z branżą winiarską mają w tym stanie swoje siedziby. Obszar ten jest zróżnicowany pod względem klimatycznym.

W Australii Południowej znajdują się rejony winiarskie takie jak: Riverland, Adelaide Plains, Barossa, McLaren Vale, Clare Valley, Limestone Coast (Coonawarra), Eden Valley, Adelaide Hills, Wrattonbully.

Polacy przybyli do Australii Południowej w 1856 roku i jak pierwsi założyli tam winnice. Niestety, po iluś tam latach, wpadli na głupi pomysł i wszystkie sprzedali. W rezultacie przenieśli się daleko w głąb kraju. Po co i na co nie wiem.

Ostatnio edytowany przez Roch (2017-12-20 11:14:54)

Offline

#4 2018-03-06 17:32:54

Roch
Pszczelarz-Miodosytnik
Dołączył: 2017-10-26
Liczba postów: 806
Windows 7Firefox 58.0

Odp: Winnym szlakiem - Australia

Dla wszystkich chętnych degustacja win z Australii, która odbędzie się 15 marca w Warszawie.
https://www.facebook.com/events/1595559 … 2234929763

Offline

#5 2018-03-07 04:31:58

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,604
Windows 8.1Chrome 63.0.3239.132

Odp: Winnym szlakiem - Australia

Jak ktoś z Warszawy to niech jedzie..


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB 1.5.7

Darmowe Forum
freeforum - wyspa-roleplay - dawidforum - www - wolfrpg