Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
Aluminium - niebezpieczna trucizna
Organizm współczesnego człowieka jest narażony na zbyt częsty kontakt ze szkodliwymi związkami aluminium. Od dawna wiadomo, że aluminium (glin) jest metalem neurotoksycznym. Są liczne dowody na to, że skażenie organizmu jego związkami powoduje nie tylko chorobę Alzheimera, ale wiele chorób neurologicznych, w tym demencję, autyzm i chorobę Parkinsona.
Nowe badania, przeprowadzone w Keele University w Wielkiej Brytanii są w kwestii toksyczności aluminium przełomem. Naukowcy wykazali, że wysoki poziom tego metalu w mózgu prowadzi do choroby Alzheimera. Aluminium przenika bezpośrednio do centralnego układu nerwowego. Uszkadza tkanki mózgu i prowadzi do choroby zwyrodnieniowej, a także może pogorszyć pracę tarczycy oraz zwiększyć łamliwość kości. W przeciwieństwie do żelaza i miedzi, aluminium nie ma żadnej znanej funkcji biologicznej. We krwi jest przenoszone przez transferrynę, czyli proteinę, która przenosi także żelazo.
Gdzie znajduje się aluminium?
Podczas testów laboratoryjnych aluminium znaleziono w ogromnej liczbie produktów, od żywności i napojów począwszy, na produktach konsumenckich i lekach skończywszy:
· W lekach: środki przeciwbólowe, środki zobojętniające kwas, środki przeciw biegunce i w dodatkach typu stearynian magnezu
· W szczepionkach. Według niektórych naukowców aluminium jest bardziej toksyczne niż rtęć, która… również znajduje się w szczepionkach
· Aluminium stosowane jest przy produkcji kosmetyków: środków do pielęgnacji ciała, dezodorantów, antyperspirantów, filtrach w kremach przeciwsłonecznych, szamponach, pastach do zębów
· Aluminium znajduje się w opakowaniach do żywności: w folii, w puszkach, kartonach na soki oraz w garnkach z niego wykonanych
· W żywności:
E 173 – aluminium – środek barwiący cukierki na kolor srebrny i dekoracje stosowane na wypiekach
E 541 – fosforan aluminiowo-sodowy – środek emulgujący, dodawany do pieczywa i ciasta
E 554 – krzemian aluminiowo – sodowy – środek przeciwzbrylający, stosowany w soli, cukrze, gumach do żucia
E 556 - krzemian aluminiowo – wapniowy – środek przeciwzbrylający, stosowany w gumach do żucia
E 559 – krzemian aluminiowy – uznany za „nieszkodliwy”
Aluminium stosuje się podczas produkcji sera topionego i w niektórych metodach konserwowania. Także biała mąka, jest dlatego biała, że jest poddawane procesowi wybielania, w którym znajdują się związki aluminium i potasu. Badania wykazały, że szczególnie skażone tym metalem są puszkowane konserwy warzywne i owocowe, zwłaszcza te o kwaśnym odczynie.
Wpływ temperatury na zawartość aluminium
Co jest naprawdę zaskakujące – że aż do 139,2 mg aluminium może być zjedzone przez jedną osobę w jednym posiłku w zależności od tego, jak jest on przygotowywany. Powszechną praktyką na świecie jest gotowanie, przygotowywanie i przetrzymywania żywności w opakowaniach z aluminium. Gdy aluminium jest zimne, jego przenikanie do żywności jest na poziomie minimalnym. Jednak gdy żywność przygotowywana jest w temperaturze ok. 150 stopni, przenikanie aluminium do żywności jest alarmujące. Badacze przebadali 5 różnych rodzajów mięsa - zostały one opakowane w folię aluminiową i gotowano je w piekarniku w temperaturach ponad 150 stopni. Odkryto, że poziom koncentracji aluminium wzrósł o 378% w mięsie czerwonym, a w drobiu o 215 %.
Jak usunąć aluminium z organizmu?
Świetnym sposobem na usunięcie aluminium w prosty sposób jest odkwaszenie organizmu, gdyż metale wtedy są mniej reakcyjne i wyrządzają znacznie mniej szkód. Silnie zasadowe surowe warzywa i owoce (seler, pietruszka, burak, jarmuż, ogórek, szpinak, jabłka) są jednocześnie detoksyfikujące i skutecznie wspomagają mechanizmy oczyszczania organizmu z metali ciężkich, w tym aluminium.
Nieocenionym warzywem jest czosnek, który pomaga zwiększyć zdolności neutralizacyjne organizmu i zmobilizować go do usuwania aluminium w szybkim tempie. Codzienna szklanka soku z marchwi z dodatkiem cytryny potrafi zdziałać wiele dobrego w naszym organizmie. Wysokie dawki witaminy C usuwają nie tylko aluminium, także inne metale ciężkie, takie jak rtęć, kadm i ołów. Powszechnie stosowane zioła w celu odtrucia organizmu to żółty imbir, brunatnica oraz kolendra.
Pomocny może być także glon (alga) zwany chlorellą. Niedawne badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że chlorella usuwa aluminium m.in. z kości lepiej niż jakikolwiek inny znany czynnik odtruwający. Ściana komórkowa chlorelli zawiera sporopolleinę, jest to unikalna substancja, która wiąże metale nieodwracalnie, w ten sposób toksyny wydalane są z organizmu.
Źródła:
Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.
Offline
Kontakt z aluminium powoduje groźne choroby i uszkadza mózg
Organizm współczesnego człowieka jest narażony na zbyt częsty kontakt ze szkodliwymi związkami aluminium. Wpływ tego metalu na zdrowie jest niekorzystny – podaje „Rzeczpospolita” przytaczając słowa prof. Christophera Exleya z brytyjskiego Keele University.
Według profesora, mieszkańcy uprzemysłowionej Europy wchłaniają za dużo aluminium przekraczając normy Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności. Chodzi na przykład o picie napojów gazowanych z aluminiowych puszek czy wdychanie aluminium wraz z powietrzem. Aluminium zostaje wtedy w płucach oraz w jamie ustnej i nosie oraz uszkadza niektóre organy, np. mózg, zwiększając ryzyko choroby Alzheimera. Gdy aluminium jest zawarte w dezodorancie, wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi.
Brytyjski badacz podkreśla, że aluminium kojarzy się najczęściej z napojami w puszkach i folią spożywczą oraz wieczkami jogurtów i serków. Przenika ono z tych opakowań do żywności i napojów.
Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.
Offline
Aluminium (inaczej – glin), to po tlenie i krzemie trzeci najbardziej rozpowszechniony pierwiastek, tworzący 8% składu skorupy ziemskiej. W przyrodzie występuje w stabilnej formie, głównie w postaci tlenków lub glinokrzemianów. W glebie glin wchodzi w skład trudno rozpuszczalnych związków chemicznych, jedynie 0,1% całkowitej ilości glinu tworzy formy rozpuszczalne. Postać jaką przybierze glin w glebie zależy głównie od jej pH. W środowisku kwaśnym z minerałów glebowych stopniowo uwalniają się jony glinu, przenikając do wód powierzchniowych. Wysokie stężenia aluminium w glebie i wodach powierzchniowych prowadzą do akumulacji tego pierwiastka w roślinach – w tym także tych, które trafiają na nasz talerz.
Zatrucie aluminium Całkowita ekspozycja na glin w diecie człowieka została oszacowana na 14 – 280 mg tygodniowo. Mleko, jogurty, przetworzone sery, dżemy, galaretki, mąka, cukier, proszek do pieczenia, konserwanty, ziarna zbóż – w każdym z tych produktów znajdują się pewne ilości glinu. Herbata i przyprawy, takie jak majeranek, bazylia i czarny pieprz zawierają go jeszcze więcej. Okazuje się, że istotne jest przechowywanie żywności. Już w 1996 roku wykazano, że w przypadku odpowiednio kwaśnych produktów spożywczych (np. mleko, piwo), glin może migrować do nich z ich aluminiowego opakowania, przy czym im dłuższy jest okres przechowywania takich produktów, tym stężenie glinu jest w nich wyższe. Aluminium wykorzystywane jest także w produkcji środków do konserwacji drewna, szkła, materiałów ceramicznych, leków, utensyliów kuchennych i kosmetyków – jego znaczne ilości znajdują się w antyperspirantach.
Zatrucie aluminium – objawy Wiele przeprowadzonych dotychczas eksperymentów wykazało, że glin wywiera negatywny wpływ na procesy poznawcze człowieka. Jego akumulacja w mózgu prowadzi do wystąpienia takich objawów, jak: zaburzenia pamięci, mowy, koordynacji ruchowej, drżenia mięśni i paraliżu. Odkładanie glinu w organizmie zwiększa też ryzyko wystąpienia choroby Alzheimer’a. Zaburzenia te mają związek ze zwiększoną akumulacją glinu w hipokampie, który odpowiada za procesy uczenia się i pamięć. Z przeprowadzonych na zwierzętach doświadczeń wynika, że glin wywiera negatywny wpływ na ich układ rozrodczy. W badaniach na samicach szczurów wykazano, że ekspozycja na działanie glinu podawanego w wodzie pitnej przez 120 dni może doprowadzić do obniżenia ich zdolności rozrodczych, poprzez zmniejszenie wydzielanego przez nie estradiolu, progesteronu, LH i FSH oraz zwiększenie wydzielania testosteronu. Ponadto ekspozycja prenatalna szczurów na glin skutkowała ich niższą masą urodzeniową, a także opóźnionym dojrzewaniem płciowym.
Aluminium a zdrowie Glin jest słabo wchłanialny przez organizm człowieka – ponad 95% tego pierwiastka, które dostaje się do organizmu zostaje z niego usunięte z moczem, jednak w przypadku niewydolności nerek może dojść do jego akumulacji w organizmie. Na naszą niekorzyść działa także wiek – im jesteśmy starsi, tym więcej aluminium odkłada nam się w tkankach. Jego dystrybucja w organizmie zależy od dawki, czasu ekspozycji na jego działanie. Istotna jest także droga jego przyjęcia – wchłanianie glinu drogą oddechową (osiada na cząsteczkach kurzu i aerozolach) jest bardziej wydajne niż w przypadku drogi pokarmowej. Glin może migrować do pożywienia z aluminiowego opakowania, a im dłuższy okres przechowywania, tym stężenie glinu jest wyższe. Glin może migrować do pożywienia z aluminiowego opakowania, a im dłuższy okres przechowywania, tym stężenie glinu jest wyższe. Mimo faktu, iż tylko niewielkie ilości aluminium są wchłaniane przez organizm człowieka, nie należy lekceważyć jego wpływu na zdrowie. Glin został uznany za metaloestrogen ze względu na zdolność do oddziaływania na receptory estrogenowe obecne w komórkach raka piersi i przyczynia się do rozwoju guza. Człowiek w znaczącym stopniu wywiera wpływ na wzrost ilości glinu w środowisku. Aluminium znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, zwłaszcza samochodowym, elektrycznym i lotniczym. Podwyższone stężenia tego pierwiastka w glebie i powietrzu, występują w okolicach hut aluminium a także składowisk odpadów związanych ze spalaniem węgla brunatnego. Jego obecność w powietrzu może być również związana z naturalnymi czynnikami środowiskowymi, takimi, jak wietrzenie skał, czy erupcje wulkanów. Z aluminium mamy do czynienia w wielu dziedzinach życia – czy oznacza to że jesteśmy skazani na jego działanie? Nie do końca – następnym razem w sklepie możemy wybrać mleko w szklanej butelce zamiast tego w kartonie. Możemy też ograniczyć użycie antyperspirantów, wybierając od czasu do czasu dezodorant pozbawiony aluminium. Dokonując pewnych wyborów możemy znacznie ograniczyć wchłanianie glinu a tym samym wpływ jaki na nas wywiera. PIŚMIENNICTWO Barabasz W., Albińska D., Jaśkowska M., Lipiec J. (2002). Ecotoxicology of Aluminium. Polish Journal of Environmental Studies, 11: 199-203 Bielarczyk H. (2006). Rozprawa habilitacyjna: Metabolizm Acetylo-CoA w komórkach cholinergicznych a ich wrażliwość na czynniki neurotoksyczne, Akademia Medyczna, Gdańsk Darbre P.D. (2005). Aluminium, antiperspirants and breast cancer. Journal of Inorganic Biochemistry 99: 1912–1919. Julka D., Vasishta R. K., Gill K. D. (1996). Distribution of Aluminum in Different Brain Regions and Body Organs of Rat. Biological Trace Elements Research, 52: 182-192 Langauer-Lewowicka H. (2005). Glin – zagrożenia środowiskowe, Medycyna środowiskowa, Sosnowiec, 59-64 Nayak P. (2002). Aluminum: Impact and disease. Environmental Research Section A, 89: 101-115 Sińczuk-Walczak H. (2001). Zmiany w układzie nerwowym w następstwie narażenia zawodowego na związki glinu w świetle piśmiennictwa. Medycyna Pracy, 52: 479-481 Skibniewska K. A., Smoczyński S. S. (1996). Określenie stopnia migracji glinu z naczyń do mleka. Roczniki PZH, 47: 239-245 Walton J. R. (2014). Chronic Aluminum Intake Causes Alzheimer’s Disease: Applying Sir Austin Bradford Hill’s Causality Criteria. Journal of Alzheimer’s Disease, 40: 765-838
Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.
Offline
W latach 70-80 powszechne były garnki z aluminium i teraz wiadomo skąd tyle Alzheimer’a teraz. Z garnków zrezygnowano ale do opakowań ciągle jest używane.
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.
Offline
Puszki na piwo są aluminiowe..Nie tylko na piwo.
Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.
Offline
A kartony na soki?
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.
Offline
Tak, w środku folia aluminiowa. Tak samo torebki na chipsy..
Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.
Offline
Od aluminium nie uciekniesz. Alzheimer nadchodzi.
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.
Offline
Z samolotów też puszczają aluminium..
Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.
Offline
Alzheimer nadchodzi.
Mimo wszystko wolę Parkinsona:)
W niebie mnie nie chcą,a w piekle boją się że nim zawładnę
dlatego jestem na tym forum
…i choćbym szedł ciemna doliną, zła się nie ulęknę, bo jestem najwredniejszym sku*******m w całej dolinie…
Offline
Fakt lepiej rozlać z kieliszka niż zapomnieć wypić.
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.
Offline
A kartony na soki?
Technologia kartonów jest kompozytem.
Wewnątrz i na zewnątrz - folia PE, pomiędzy: karton i folia aluminiowa
(nie zawsze, np niektóre maślanki tej warstwy alu nie mają).
Bezpośredniego dostępu do folii alu produkty mieć nie powinny...
Kłopot w tym, że raczej nie da się tego zutylizować inaczej, jak w spalarni.
Nie posiadamy tej Planety na własność... jedynie czasowo wypożyczyliśmy ją od naszych dzieci - i winniśmy zwrócić im ją w dobrym stanie.
Offline
A wszystkie pieczenie grilowe tylko folia? I o czym tu gadać...
Pozdrawiam,
Eug, Gliwice +4 km
Offline
Strony: 1
[ Wygenerowano w 0.027 sekund, wykonano 9 zapytań - Pamięć użyta: 1.06 MB (Maksimum: 1.25 MB) ]