www.domowawinnica.4ra.pl

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Domowa winnica. Forum winiarzy i miodosytników. Uprawa winorośli. Domowa produkcja i przepisy na wino, nalewki, piwo, miody i inne specjały. Domowy alkohol w prawie każdej postaci.

#1 2018-02-22 19:24:52

modliszqa
User
Dołączył: 2018-02-14
Liczba postów: 26
Windows 7Chrome 63.0.3239.132

Zdrowotna nalewka kurkumowa

Mój autorski przepis - można w sumie modyfikować wedle uznania dodając to i owo do smaku,ale już w tej postaci  jest smaczna po miesiącu i po odfiltrowaniu - choć ja nauczyłam się ją pijać  razem z mułem


Magiczną  [sred]) nalewkę zdrowotną, którą polecam zamiast środków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, a także w przeziębieniach robi się tak :

Składniki :
2/3szklanki kurkumy
1 szklanka spirytusu
1 szklanka soku z grapefriutów - najlepiej czerwonych
wyszorowane i wyparzone skóry z 1 grejpfruta  - razem z białą skórą - pokrojone na mniejsze kawałki
czubata łyżka świeżo zmielonego pieprzu czarnego
pół szklanki miodu - później możemy ewentualnie dosłodzić również miodem. Najlepszy miód lipowy - ma właściwości przeciwgorączkowe.

Wszystkie składniki mieszamy w słoju litrowym - z uwagi na skórki. Odstawiamy w ciemne miejsce na minimum tydzień. Po tygodniu zlewamy do butelki starając się pozostawić w słoiku osad, który zalewamy wytrawnym lub półsłodkim winem białym - 1 szklanka - na 3 dni. Po tym czasie przelewamy kurkumowe wino do butelki z pierwszym wyciągiem, słoik myjemy i nastawiamy nową nalewkę :-)

Na tym etapie możemy sprawdzić słodkość i ewentualnie dosłodzić.
Nalewka nabiera smaku -  w miarę upływu czasu jest coraz smaczniejsza.

Pijemy 2 lub 3x dziennie po 20 - 30 ml

Uwaga ! Nalewka jest silnie barwiąca, więc staramy się nie rozlewać jej , bo wgryzie się nawet w blat stołu, nie mówiąc o tkaninach ...

Offline

#2 2018-02-22 21:01:54

kuba
Moderator
Skąd: Nad Zalewem Szczecińskim
Dołączył: 2017-11-17
Liczba postów: 1,497
Windows VistaChrome 49.0.2623.112

Odp: Zdrowotna nalewka kurkumowa

O jaki fajny przepis koniecznie trzeba go zrobić, ale jeszcze coś wspominałaś o paście z kurkumy.

Offline

#3 2018-02-23 19:38:18

grzechu
User
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 394
WindowsFirefox 58.0

Odp: Zdrowotna nalewka kurkumowa

Kurkuma sama w sobie jest strasznie barwiąca. Jeśli rozsypie się na blacie i się nie zbierze, to trzeba trochę poszorować, żeby zeszła. W każdym razie ja mam taki brudzący blat. Pomocne są magiczne gąbki.

Przepis warty wykorzystania. Tylko to ok. 47% wydaje się sporo.
Sok i owoce lubię, kurkumę dodaję do wielu rzeczy, spirytusu nie piję [sred]).


Kuba, pasta kurkumowa jest prosta do zrobienia:

  • 2-3 łyżki kurkumy sproszkowanej,

  • pół szklanki wody

  • tak z pół łyżeczki pieprzu (może mniej, kilka szczypt)

Wodę zagotuj, wsyp kurkumę z pieprzem i gotuj przez 7-8 minut ciągle mieszając żeby się nie przypaliła. Gęstą pastę przełóż do słoika i przechowuj w lodówce.

Możesz zrobić "złote mleko":

Podgrzej mleko tak, żeby były gorące (bardzo mocno ciepłe, ale nie zagotowane). Dodaj łyżeczkę (czy ile tam chcesz) pasty, do tego miód i jakiś dobry tłuszcz. Pij jeszcze ciepły.
Raz zrobiłem mleko, ale mi nie smakowało. Już od dawna nie piłem gorącego mleka, więc się odzwyczaiłem od tego smaku.

Ostatnio edytowany przez grzechu (2018-02-23 19:40:46)

Offline

#4 2018-02-24 06:26:53

ewa zielona
Moderator
Dołączył: 2017-12-02
Liczba postów: 252
Windows 7Chrome 64.0.3282.167

Odp: Zdrowotna nalewka kurkumowa

Ja mam pytanie odnośnie grejpfruta. Czy dodaje się go dla smaku? I czy można sobie darować skórę i białe części?

Offline

#5 2018-02-25 03:18:06

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,604
Windows 8.1Chrome 63.0.3239.132

Odp: Zdrowotna nalewka kurkumowa

Kurkumę dodawałem na kolor do wina ryżowo-ziołowego. Mocno barwi.


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#6 2018-02-25 08:52:46

modliszqa
User
Dołączył: 2018-02-14
Liczba postów: 26
Windows 7Chrome 64.0.3282.186

Odp: Zdrowotna nalewka kurkumowa

Ewa - grejpfrut ma silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe i połączyłam oba składniki. Zawsze można coś zmienić , pominąć lub dodać, ale wtedy będzie to całkiem inna nalewka [dblpt])

Grzeszek - pasta kurkumowa w zasadzie powinna mieć proporcje pieprzu do kurkumy 1:1 , ja do swojej daję 1:3 części , a moja nalewka ma ciut mniej procent jeśli uwzględnić szklankę wina (można dać też wodę w drugiej części nastawu)

Ślady po kurkumie same znikną po jakiś 3 dniach bez szorowania [dblpt])

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB 1.5.7

Darmowe Forum
vaperp - redangels - worldofdoors - official-galaxylife-rpg - aaaaaa