www.domowawinnica.4ra.pl

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Domowa winnica. Forum winiarzy i miodosytników. Uprawa winorośli. Domowa produkcja i przepisy na wino, nalewki, piwo, miody i inne specjały. Domowy alkohol w prawie każdej postaci.

#1 2018-07-27 06:55:49

Smok
Moderator
Skąd: Kraków
Dołączył: 2017-11-26
Liczba postów: 1,303
Windows 7Firefox 61.0

Drewno po-wycinkowe z ogrodu / sadu.

Drewno z sadów – bezużyteczny odpad czy cenny surowiec?

od Joanna Cała    , Listopad 7, 2016

Gałęzie uzyskiwane w trakcie cięcia drzew owocowych najczęściej podlegają utylizacji i są traktowane jak niepotrzebny odpad – zostają usunięte z sadu i spalone, co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów. Czy słusznie?

Zdarza się, że gałęzie są rozdrabniane i pozostawiane w międzyrzędziach drzew jako naturalny nawóz. Jeśli jednak pochodzą z drzew zainfekowanych przez choroby, ich obecność w sadzie może przynieść znaczne szkody – rozwój w glebie chorobotwórczych patogenów, a w konsekwencji obniżenie jakości zbiorów.

Nowy kierunek – biomasa sadownicza

Zgodnie z szacunkami GUS-u powierzchnia sadów w Polsce w 2014 r. wyniosła aż 285 402 ha. Dr inż. Arkadiusz Dyjakon z Instytutu Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu szacuje, że z 1 ha sadu można pozyskać średnio 3,5 tony gałęzi z przycinek. Zdaniem ekspertów drewno takie opłaca się wykorzystać jako biopaliwo. Ten nowy kierunek pozyskiwania energii z biomasy sadowniczej analizowany jest w ramach projektu Europruning, realizowanego w 7. Programie Ramowym Komisji Europejskiej. W projekcie uczestniczą instytucje z siedmiu krajów Europy, w tym wspomniany wcześniej Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu.

Cenne źródło energii

Ilość pozyskanej biomasy z odpadów ogrodniczych zależy przede wszystkim od rodzaju drzew i położenia geograficznego, jednak zdaniem dr. Dyjakona z 1 ha sadu można uzyskać średnio 2 tony suchej masy organicznej, a z 1,5 tony biomasy sadowniczej pozyskuje się tyle energii, ile z 1 tony węgla. Niestety, drewno z sadów jest jednym z najmniej wykorzystywanych źródeł bioenergii.

Biomasa sadownicza to tani materiał energetyczny o wysokiej dostępności. Znaczne obniżenie kosztów pozyskania surowca można osiągnąć poprzez zastosowanie odpowiednich maszyn balotujących. Specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu twierdzą jednak, że zakup sprzętu przez sadownika musi zostać poprzedzony dokładną analizą rynku pod względem ekonomicznym i logistycznym.

Średnia ilość drewna możliwa do pozyskania z sadów jabłoniowych. Opracowanie własne na podstawie: Romański L., Dyjakon A., Adamczyk F., Frąckowiak P., (2014).

Dla amatorów wędlin

Drewno z sadów jest nie tylko cennym źródłem biopaliwa, ale także doskonałym materiałem wykorzystywanym do wędzenia w branży wędliniarskiej. Jeśli chodzi o drewno owocowe, koneserzy cenią sobie najbardziej smak i zapach wyrobów przygotowywanych w dymie z gatunków pestkowych: wiśni, śliwy, czereśni, rzadziej moreli. Do wędzenia wykorzystuje się drewno w kawałkach, gałęzie, zrębki wędzarnicze (grube wióry), a także trociny.

Najważniejszymi grupami związków czynnych występujących w dymie wędzarniczym, które odpowiadają za jakość produktu, są kwasy karboksylowe, związki karbonylowe, fenole i ich pochodne (są odpowiedzialne za smak i zapach gotowego wyrobu) oraz związki obojętne (alkohole, estry, węglowodory). Należy pamiętać, że drewno do wędzenia powinno pochodzić ze zdrowych, okorowanych drzew, pozbawionych łyka i dużych sęków. Należy bezwzględnie unikać drewna zagrzybionego, objętego procesami gnilnymi oraz takiego, na którym żerowały owady.

Charakterystyka dymu. Opracowanie własne na podstawie: Dolatowski Z., Niewiadomska A., Kiljanek T., Borzęcka M., Semeniuk S., Żmudzki J., (2014)

-----------------------------------------------
Cyt. za artykułem: "Ogrodnictwo Expert"

http://ogrodnictwo.expert/sadownictwo/s … -surowiec/

pod linkiem znajdziecie tabele z liczbami i charakterystyki - tu pominięte


"- My name is: Vavelsky...  Smoke Vavelsky."    [sred])

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] CCBot
http://www.domowawinnica.4ra.pl/forums.php

Stopka

Forum oparte na FluxBB 1.5.7

Darmowe Forum
worldstories - yahoo-trans - 21412421442141124 - parafia-palcza - yourliferpg