Nie jesteś zalogowany na forum.
Już po raz drugi organizujemy zlot osób interesujących się winoroślą i winem w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie k. Alwerni. Tym razem impreza ta odbędzie się w sobotę 27 października 2018 r.
Jej program jest następujący:
godz. 12.00: zwiedzanie skansenu i winniczki demonstracyjnej w pobliżu dworu z Drogini.
godz. 13.00: uroczystość posadzenia sadzonki-potomka najstarszej winorośli na świecie z Mariboru w pobliżu kościoła z Ryczowa dla uczczenia 50 rocznicy utworzenia skansenu i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
godz. 13.30-16.00: konferencja poświęcona uprawie winorośli w Polsce w dworze z Drogini. Wystąpienia zaproszonych gości, wykład p. Macieja Badowicza, pracownika naukowego Uniwersytetu Gdańskiego, o uprawie winorośli i winiarstwie w dawnej Polsce. Prelegent jest autorem książki wydanej w 2017 r. pt. "Studium z dziejów wina w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach XIV-XV wieku". W trakcie konferencji przewidziana jest degustacja polskiego wina gronowego.
godz. 16.00: widowisko pt. "Dynia czy karaboszka" w amfiteatrze skansenu (w razie złych warunków atmosferycznych spektakl odbędzie się w dworze z Drogini).
Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tym wydarzeniu w imieniu Dyrekcji Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego oraz grupy winiarzy.
Offline
Dzięki za info.
Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.
Offline
Na ile doczytałem w odnośnym wątku na winogrona.org -
- miejsca noclegowe w pobliskim pensjonacie już się wyczerpały...
Nie posiadamy tej Planety na własność... jedynie czasowo wypożyczyliśmy ją od naszych dzieci - i winniśmy zwrócić im ją w dobrym stanie.
Offline
No niezupełnie się wyczerpały. Jest jeszcze możliwość skorzystania z noclegu w hotelu oddalonym o 4 kilometry od skansenu w miejscowości Kwaczała k. Alwerni. Proszę o wiadomość na mój adres e-mail: kt70@o2.pl - to podam nr telefonu i adres tego hotelu.
Offline
Za miesiąc odbędzie się spotkanie winiarzy i winogrodników w Wygiełzowie. Oto szczegółowy program tego wydarzenia:
godz. 12.00: zbiórka uczestników przy głównej bramie skansenu (ul. Podzamcze 1), zwiedzanie obiektów na terenie parku etnograficznego oraz winniczki demonstracyjnej przy dworze z Drogini.
godz. 13.00: uroczystość posadzenia krzewu-potomka najstarszej winorośli na świecie tzw. "Starej Trty" z Mariboru w pobliżu drewnianego kościoła z Ryczowa (z okazji 50 rocznicy utworzenia skansenu w Wygiełzowie oraz stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę).
godz. 13.30-16.00: konferencja winiarska w dworze z Drogini.
- Wystąpienie okolicznościowe p. Jovana Mirkovicia, nestora enologów słoweńskich i jednego z opiekunów "Starej Trty" w Mariborze.
Referaty:
- p. Macieja Badowicza o historii polskiego winiarstwa,
- p. prof. Jerzego Liska o kolekcji ampelograficznej w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach,
- p. Michała Przybylskiego o ochronie starych okazów winorośli w okolicach Brzegu i winniczce w skansenie w Bierkowicach k. Opola.
godz. 16.00-17.00: koncert "Dla Niepodległej" w wykonaniu kameralnego zespołu wokalnego Cracow Singers i kwartetu smyczkowego Cracovia Divertimenti.
Osoby, które chciałyby wcześniej zwiedzić zamek Lipowiec, proszone są o przyjazd do Wygiełzowa na godz. 11.
Ostatnio edytowany przez kt70 (2018-09-29 09:34:23)
Offline
Dzięki za info.
Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.
Offline
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.
Offline
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.
Offline
Fotoreportaż z wydarzenia:
http://mnpe.pl/galeria/ii-jesienne-spot … kow-2018/#
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.
Offline
Nasz kolega Dolnoślonzok z wykładem:
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.
Offline
Rzeczywiście, w trakcie konferencji prelekcję o starych dolnośląskich okazach winorośli wygłosił kolega Michał, znany w środowisku winogrodniczym pod pseudonimem "Dolnoslonzok". Ogólnie impreza była udana, przybyli bardzo dobrzy prelegenci (p. prof. Lisek i p. Badowicz oraz właśnie Michał) a także winogrodnicy i winiarze związani przede wszystkim z forum winogrona.org. Oczywiście uczestników mogło być więcej lecz narzekać nie można. Mieliśmy też ogromne szczęście z tym sadzeniem potomków "Starej Trty", bo deszcz zaczął mocno padać dopiero kilka godzin później. Uczestnicy mówili też, że koncert patriotyczny po zakończeniu konferencji był bardzo udany.
Po biesiadzie w karczmie, gdzie degustowano liczne wina z małopolskich i górnośląskich winnic i winniczek, odbyła się "dogrywka" w pobliskim pensjonacie agroturystycznym, która trwała do północy.
Offline
ZE SŁOWENii POD LIPOWiEC - NAJSTARSZA WiNOROŚL EUROPY W WYGiEŁZOWiE - STARA TRTA. WiNO PiLi JUŻ SCYTOWiE! WiDEOiMPRESJA z WiNiARSKiEGO ŚWiĘTA.
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.
Offline
[ Wygenerowano w 0.018 sekund, wykonano 10 zapytań - Pamięć użyta: 1005.48 kB (Maksimum: 1.15 MB) ]