www.domowawinnica.4ra.pl

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Domowa winnica. Forum winiarzy i miodosytników. Uprawa winorośli. Domowa produkcja i przepisy na wino, nalewki, piwo, miody i inne specjały. Domowy alkohol w prawie każdej postaci.

#1 2018-11-12 21:10:13

Michal79
User
Dołączył: 2017-12-08
Liczba postów: 215
WindowsChrome 70.0.3538.77

Ziołowe abecadło

Jak wiadomo in vino veritas, ale zgodnie wieloma badaniami, również in vino sanitas. Nie tylko jednak ten szlachetny trunek, oczywiście pity z umiarem, przynosi nam zdrowie.
Zdrowie kryje się w liściach otaczających nas roślin.
Niestety, wciąż natrafiam na nierzetelne, oparte o wieść gminną, informacje o właściwościach różnych roślin. Jakiś czas temu, jako że człek ze mnie prawdę i metodę naukową miłujący, postanowiłem na innym forum zebrać wszystkie konkretne relacje o właściwościach ziół. Mało tego było. Ale co było wypisałem, a może i tutaj się znajdzie trochę więcej historii.

Proponuję zasady proste, proszę uniżenie o pomoc, zarówno administratorów, jak i forumowiczów, o pomoc w utrzymaniu w tym moim wątku tych zasad, aby nie zaginęła w nim merytoryka.
1. Jeśli znamy osobę, u której właściwość zioła znalazła zastosowanie, ewentualnie natrafiliśmy na wiarygodne źródło, o konkretnej osobie (grupie osób) traktujące, to piszemy. Jeśli nie, to nie piszemy.

Przykładowo, proszę o usuwanie z wątku takich tekstów, jak poniższy:
Picie naparów z Bluszczyka przyspiesza metabolizm, stymuluje produkcję żółci, oczyszcza krew z toksyn, metabolitów i ksenobiotyków, a do tego działa ochronnie na wątrobę.
[http://hygge-blog.com/zielnik-bluszczyk-kurdybanek/]

... a pozostawianie następujących...
U córki pewnej pani zaczęło się od małej kulki na górnej powiece. Nie działało nic, smutny werdykt - gradówka, do wycięcia. Jednak do ostatniej chwili stosowali okłady z przegotowanego siemienia lnianego (z garnuszka taka galaretka w woreczku z gazy, przykładana do oka dwa razy dziennie, jak tylko dziecko może wytrzymać). Po pewnym czasie gradówka znalazła ujście na zewnątrz, pękła, został strupek i miniaturowa blizna.
U mojej córki tak samo.

2. Staramy się podać w miarę dokładnie co za problem, gdzie wystąpił, metodę przygotowania zioła, rezultat.

3. Żeby było zabawniej, zaczynamy od nazwy zioła, z literką. Zaraz podam przykład.

Wiadomość dodana po 07 min 52 s:
J jak Jaskółcze Ziele

Obie moje córy dostały w pewnym momencie po kurzajce na dłoni. Urywaliśmy raz dziennie łodygę jaskółczego ziela i osadzaliśmy żółty sok na powierzchni kurzajki. Ważne okazało się przylepienie plasterka na to. Jakoś skutecznie działało. Po 2 tygodniach (1 raz dziennie, jak długo się da w plasterku), kurzajki zrobiły się czarne i odpadły, u obydwu.

Ostatnio edytowany przez Michal79 (2018-11-12 21:18:41)

Offline

#2 2018-11-12 21:28:38

grzechu
User
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 394
WindowsChrome 70.0.3538.77

Odp: Ziołowe abecadło

Glistnik jaskółcze ziele [sred]). U mnie też pomogło na kurzajki. Chociaż nie pamiętam już jak to szło. Wygląd (po zaschnięciu) paskudny, ale kurzajka zeszła. Nie pamiętam, żeby odpadła, a wszyscy piszą, że odpada. Po prostu znikła.

Offline

#3 2018-11-13 08:15:12

Michal79
User
Dołączył: 2017-12-08
Liczba postów: 215
AndroidChrome 38.0.2125.102

Odp: Ziołowe abecadło

W temacie jaskółczego ziela słyszałem historię o odrastającej kurzajce wciąż usuwanej metodą skalpelową, na którą wreszcie ostatni lekarz poradził Jaskółcze Ziele. I zadziałało.

Offline

#4 2018-11-13 08:38:15

kuba
Moderator
Skąd: Nad Zalewem Szczecińskim
Dołączył: 2017-11-17
Liczba postów: 1,497
AndroidChrome 57.0.2987.108

Odp: Ziołowe abecadło

K - jak kapusta
Moje własne doświadczenia, dłuższy czas miałem opuchnięte kolano do tego stopnia że uprawianie gimnastyki praktycznie było niemożliwe, wszystkie maści i okłady przez dłuższy czas nie dawały pozytywnego rezultatu, znajoma poradziła mi okłady z kapusty (mimo dużego sceptycyzmu) spróbowałem i o dziwo zadziałało, obecnie kolano wróciło do poprzednich rozmiarów i gimnastyka została wzniesiona.
Okłady stosuje do dzisiaj.

Ostatnio edytowany przez kuba (2018-11-13 08:39:03)

Offline

#5 2018-11-13 10:03:40

grzechu
User
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 394
AndroidChrome 70.0.3538.80

Odp: Ziołowe abecadło

W Świecie według Kiepskich było, że robili Boczkowi okłady z kapusty na stopę. Na boloka. Teraz zastanawiam się czy nie chodziło przypadkiem o dnę moczanową, bo jak złapie, to jest problem z chodzeniem.

Offline

#6 2018-11-13 11:44:45

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,604
Windows 7Firefox 63.0

Odp: Ziołowe abecadło

P jak PODAGRYCZNIK

Mnie na dnę moczanową pomogło jedzenie podagrycznika w stanie surowym, w sałatce i samego. Przykładanie liścia kapusty do opuchlizny przy dnie m. też przynosi ulgę i nieco zmniejsza obrzęk. Oczywiście podagrycznik jadłem z co najmniej miesiąc. Rośnie w moim ogródku.


D jak DZIURAWIEC

Pomógł mi przy bólu żołądka spowodowanym wypiciem mocnej kawy rozpuszczalnej. Zaparzyłem szklankę własnoręcznie zebranego dziurawca, wypiłem i niedługo potem wszystko było w porządku.


G- GŁÓG

Moje wino z głogu pomaga żonie przy dolegliwościach sercowych, miewa palpitacje, bóle.


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#7 2018-11-13 19:56:39

Michal79
User
Dołączył: 2017-12-08
Liczba postów: 215
WindowsChrome 70.0.3538.77

Odp: Ziołowe abecadło

N - Nawłoć późna

Piłem, bo bałem się że mam podagrę. I sikało się częściej. Wiele rzeczy się poprawia dzięki wzmożonej pracy nerek. Do dziś nie wiem, czy naprawdę miałem podagrę, czy nadwyrężenie jakiegoś ścięgna w stopie od łopaty. Ale po tym, jak mi przeszło, nawłoć jakąś zawsze mam ususzoną i piję okazjonalnie. Zwłaszcza z miętą, lipą i miodem. To dzięki tym ziołom nie kupiłem herbaty od 2 lat. [sred])

Ostatnio edytowany przez Michal79 (2018-11-13 19:57:45)

Offline

#8 2018-11-24 10:38:30

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,604
WindowsChrome 70.0.3538.102

Odp: Ziołowe abecadło

I- IMBIR

Jedzenie kandyzowanych płatków imbiru właśnie pomaga mi przy astmie, nie muszę się tak często inhalować, lepiej mi się oddycha. Dużo mniej kaszlę.


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#9 2019-01-01 16:35:26

gynek63
Zbanowany
Skąd: Gliwice +4 km
Dołączył: 2017-12-23
Liczba postów: 1,033
Windows 8.1Firefox 64.0

Odp: Ziołowe abecadło

D - jak dziurawiec, picie jego wzmacnia serce i, nie tylko.
K - Kurze ziele lub krew Pana Jezusa jest więcej -nazw tego ziela. To najlepsze na żołądek. Kiedyś miałem kłopoty z żołądkiem dzięki tego ziela mam spokój po dziś dzień.. W tym roku muszę go poszukać , może coś wykopie. Przy leśnych polanach rośnie. Żółto kwitnie, korzeń czarny - powygryzany i długie wąsy ma . Dlaczego powygryzany.Mówią że pana Jezusa karmili przed śmiercią. Ja to wyczytałem w książce -7 adwetystów.


Pozdrawiam,
Eug, Gliwice +4 km

Offline

#10 2019-01-01 16:42:06

Smok
Moderator
Skąd: Kraków
Dołączył: 2017-11-26
Liczba postów: 1,303
Windows 7Firefox 64.0

Odp: Ziołowe abecadło

Michale, przeniosłem "Ziołowe abecadło" do działu "Zioła", czyli na miejsce, gdzie takiej tematyki będą w przyszłości szukać nowi użytkownicy.
Szkoda, żeby się taki użyteczny temat kisił w Hyde-Parku.

Można by sam dział "Zioła" nieco doprecyzować, np pod-działami: "Zioła w winiarstwie" i "Zioła zdrowotnie" - jeśli zachodzi taka potrzeba.
Albo - zostawić tak, jak jest.


Ten mój wpis traktuję jako stricte techniczny/informacyjny i za jakiś czas usunę z tego wątku, żeby nie zaśmiecać.


Nie posiadamy tej Planety na własność... jedynie czasowo wypożyczyliśmy ją od naszych dzieci - i winniśmy zwrócić im ją w dobrym stanie.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB 1.5.7

Darmowe Forum
pak - sussyrpg - zielonadolina - polski-serwer-rpg - lines