www.domowawinnica.4ra.pl

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Domowa winnica. Forum winiarzy i miodosytników. Uprawa winorośli. Domowa produkcja i przepisy na wino, nalewki, piwo, miody i inne specjały. Domowy alkohol w prawie każdej postaci.

#1 2017-10-26 17:11:51

Roch
Pszczelarz-Miodosytnik
Dołączył: 2017-10-26
Liczba postów: 806
Windows XPOpera 36.0.2130.80

Fermentacja i dojrzewanie

Etapy postępowania:


- przygotowaną brzeczkę przelewamy do oczyszczonej szklanej butli lub wymoczonej i czystej dębowej beczki
- dodajemy wcześniej przygotowaną kulturę drożdży w ilości 3-5 proc całości nastawu
- zamykamy butle czopem fermentacyjnym
- woda w rurce fermentacyjnej ma sięgać do wysokości banieczek
- butle odstawiamy do pomieszczenia o temp 18 stopni (im wyższa temperatura fermentacji tym niższa zawartość alkoholu; wraz ze wzrostem temp.
  wzmaga się toksyczność alkoholu w stosunku do    drożdży; wyższa temp. fermentacji powoduje utratę substancji aromatycznych)
- po 24 h powinna pojawić się piana, w marę upływu czasu coraz obfitsza (tak rozpoczyna się właśnie fermentacja burzliwa, która trwa zależnie od temp.
  i gęstości brzeczki od 5 do 10 dni. Im rzadsza tym fermentacja trwa krócej, ale jest burzliwa)
- opadnięcie i zanik piany to znak przejścia w fermentację cichą (spokojną)
- fermentacja ta trwa od 4- 6 tygodni
- pod koniec tego okresu należy przystąpić do zlania brzeczki znad osadu
- oczyścić czop fermentacyjny i założyć ponownie
- butle przenieść do pomieszczenia z temp 10-15 stopni na okres od kilku do kilkunastu miesięcy
- sprawdzać cyklicznie czy w rurce fermentacyjnej jest woda
- w zależności od potrzeby należy 2-3 razy ściągnąć znad osadu

Offline

#2 2018-04-28 07:59:48

Michal79
User
Dołączył: 2017-12-08
Liczba postów: 215
WindowsChrome 65.0.3325.181

Odp: Fermentacja i dojrzewanie

Dzięki za tę wiedzę, bo okoliczności sprawiły że mam pod opieką nastaw trójniaka na 1l miodu nieznanego i 0,5 gryczanego, który wczoraj rozpoczął burzliwą fermentację.
Mam jedną zagwozdkę, bo nastaw trzeba napowietrzać. Ja to robię tak jak robiłem z winem - tzn. intensywnie 2x dziennie mieszam nastawem. Tylko tutaj miałem niespodziankę, bo piany zrobiło się tyle, że zaczęła wychodzić przez rurkę fermentacyjną, na szczęście gąsiorek mały, pięciolitrowy, szybko postawiłem w zlewie, a piankę zredukowałem słomką (pycha).

Moje pytanie jest takie, czy wystarczy zamieszać raz, czy tak długo aż się dobrze oddwutlenkuje - bo wnoszę że roztwór miodu jest bardziej gęsty i nie uwalnia tak dobrze produkowanego w środku CO2, jak nastaw wina, co może blokować dostęp powietrza dla rozwoju drożdży?

Ostatnio edytowany przez Michal79 (2018-04-28 08:00:37)

Offline

#3 2018-04-28 18:07:45

Roch
Pszczelarz-Miodosytnik
Dołączył: 2017-10-26
Liczba postów: 806
Windows XPOpera 36.0.2130.65

Odp: Fermentacja i dojrzewanie

Napowietrzanie nastawu miodowego jest bardzo ważne, bo dzięki niemu drożdże z ochotą się namnażają. Ja używam wiertarki i zamontowanego na jego końcu mieszadła do kremowania miodu. Jeśli masz mały balon możesz też użyć łopatki do miodu, kształty ich są różne i jest z czego wybierać. Jeszcze inni używają pompki akwariowej i napowietrzają nastaw po parę godzin przez kolejne dni. Niemniej napowietrzanie jest bardzo istotne i tego procesu nie można pominąć. Zachęcam do lektury łódzkiego klubu winiarzy i ich przewodnika po miodach http://www.klubwiniarzy.pl/index.php/mi … cji-miodow

Ostatnio edytowany przez Roch (2018-04-28 18:08:31)

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB 1.5.7

Darmowe Forum
zadymiarze - dakishiyu - polscylowcy - shitware - skarbonka