www.domowawinnica.4ra.pl

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Domowa winnica. Forum winiarzy i miodosytników. Uprawa winorośli. Domowa produkcja i przepisy na wino, nalewki, piwo, miody i inne specjały. Domowy alkohol w prawie każdej postaci.

#1 2019-12-01 05:21:48

ewa zielona
Moderator
Dołączył: 2017-12-02
Liczba postów: 252
Windows 7Chrome 78.0.3904.108

Rozmnażanie roślin.

Proponuję w tum wątku zamieszczać ciekawe info z sieci, książek, dzielić się własnym doświadczeniem w rozmnażaniu roślin. Miododajnych i nie tylko.
Wykopałam kilka kęp rozchodnika okazałego i głowiłam się, jak je podzielić na mniejsze, żeby ich za bardzo nie zmasakrować.  No i proszę - trafiłam na odpowiedni sposób [dblpt])

Teraz pobranie sadzonek będzie dziecinnie proste:

https://www.youtube.com/watch?v=PX7X0Fo1dro

Offline

#2 2019-12-01 13:22:36

Smok
Moderator
Skąd: Kraków
Dołączył: 2017-11-26
Liczba postów: 1,303
Windows 7Firefox 70.0

Odp: Rozmnażanie roślin.

Fajny sposób.


Ja robię tak: 
= albo dzielę szpadlem na mniejsze segmenty przerośniętą kępę rozchodnika i nadwyżkę przenoszę w nowe miejsce/miejsca
= albo odrywam część szczytową pędu wysokości ok 15-20cm - i z tak pobranego materiału uzyskuję kilka kolejnych sadzonek następującą metodą:


Idąc od dołu do połowy pędu odrywamy listki: jeśli to możliwe, ze strzępkiem skórki z łodyżki.
Każdy taki listek, zakopany do połowy lub 2/3 wysokości - wytworzy z nasady listka kolejną roślinę, która wybije z ziemi w odległości 2-3 cm od listka.
Pozostałą część sadzonki wkopujemy do ziemi na całym bezlistnym odcinku (ok 1/2 do 2/3 długości sadzonki).
Ta część ukorzeni się i będzie kontynuowała własny wzrost.


Nie posiadamy tej Planety na własność... jedynie czasowo wypożyczyliśmy ją od naszych dzieci - i winniśmy zwrócić im ją w dobrym stanie.

Offline

#3 2019-12-01 16:42:18

ewa zielona
Moderator
Dołączył: 2017-12-02
Liczba postów: 252
Windows 7Chrome 78.0.3904.108

Odp: Rozmnażanie roślin.

To też dobry sposób, szczególnie, jak się ma mało roślin. Sukulenty tak rozmnażam - właśnie z listków.
Te domowe wystarczy położyć na warstwie ziemi z piaskiem i wypuszczą korzenie.
Kiedyś znajoma opowiadała, że róże rozmnażała przez sadzonkowanie jednorocznych pędów sadzonych do ziemi i przykrywanych szklanym słoikiem aż do wiosny następnego roku. Podobno procent ukorzenienia takich sadzonek był całkiem spory [dblpt])

Offline

#4 2019-12-01 16:52:06

Zibi
Administrator
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Dołączył: 2017-10-25
Liczba postów: 4,604
WindowsFirefox 70.0

Odp: Rozmnażanie roślin.

Mam jedną rózę ukorzeniona w ten sposób. Róże pnące można łatwo ukorzenić przez odkład poziomy, czyli przykopanie pędu..


Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów.

Offline

#5 2019-12-01 16:59:10

Smok
Moderator
Skąd: Kraków
Dołączył: 2017-11-26
Liczba postów: 1,303
Windows 7Firefox 70.0

Odp: Rozmnażanie roślin.

Ja rozsadzam rozchodniki głównie przez podział kępy na mniejsze części - i tak trzeba to robić co roku, bo rozchodnik rośnie jak szalony i po roku rozrośnięte kępy zaczynają się już dusić.
Metodą "listkową" zagospodarowuję te pędy i łodyżki, które w wyniku podziału kępy uległy odłamaniu.
Zazwyczaj wysadzam je w doniczkach a potem daję w prezencie znajomym ogrodnikom i/lub hodowcom pszczół.


W planach mam opuncję - jak dostanę od kogoś liść, to planuję ukorzeniać metodą opisaną przez Ciebie, Ewo - powyżej.
[dblpt])


Nie posiadamy tej Planety na własność... jedynie czasowo wypożyczyliśmy ją od naszych dzieci - i winniśmy zwrócić im ją w dobrym stanie.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB 1.5.7

Darmowe Forum
evogamingroleplay - dawidforum - wolfrpg - mgwbetting - freeforum